Hemofili hastalarında fibrinolitik sistemin incelenmesi
  1. Tez No: 18112
  2. Yazar: GONCA GÖKYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASIM CENANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
- 81 - ÖZET İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Genetik ve Teratoloji Bilim Dalına, bağlı olarak, yapılan; komplikasyonsuz hemofili A hastalarında fibrinolitik sistemin araştırıldığı bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hemostaz Araştırma Laboratuvarında gerçek leştirildi. Araştırmamızda, komplikasyonsuz hemofili A hasta larında fibrinolitik sistem incelendi. Bu amaçla, 18 hemofili A hastası ve normal bireylerden kan örnekleri alınarak, euglobulin erime zamanı (EEZ), fibrin plak erime alanı, fibrinojen miktarı ve fibrin jSolimerizasyonu gibi f ibrinolizisi değerlendirmekte kullanılan rutin testler uygulandı. Çalışmalarımız sonucunda, hemofili A hastalarında normal bireylere göre, euglobulin erime zamanında (EEZ) uzama, fibrin plak erime alanında daralma, fibrinojen miktarında artma ve fibrin polimerleşmesinde yavaşlama tespit edildi. Bu sonuçlar, hemofili hastalarında fibrinolitik aktivi tenin azaldığını düşündürdü. Daha sonra, bu bulgu lara dayanarak, f ibrinolizisdeki yavaşlamanın nedenlerini araştırmak amacı ile doku plazminojen aktivatörü (t-PA)- 82 - ve plazminojen aktivatörü, inhibitörü (PAI) arasındaki denge incelendi. İstatistiksel olarak, t-PA'nm azaldığı, PAI'nın arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 83 - SUMMARY This study, being held under the name of Division of Genetics and Teratology, Department of Pediatrics, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Institute of Health Sciences, University of Istanbul; in which the fibri nolytic system has been investigated in uncomplicated patient, of Hemophilia A, has been accomplished at the labratory of hemostasis investigatipn, Department of Int. Med, Cerrahpaşa Faculty of medicine, university of Istanbul. In our study, the fibrinolytic system in uncompli cated Hemophilia A patients has been investigated. For this purpose, blood examples from 18 Hemophilia A pati ents, 10 normal people, are examined by the routine test for evaluation of fibrinolysis, such as. Euglobulin lysing time (ELT), area of fibrin plate lysing, blood fibrinogen volume and fibrin polymerization. As a conclusion of our study, in patient of Hemop hilia A compared to normal inviduals, elongation of Euglobulin lysing time, narrowing in the blood fibringen volume and slowing in the fibrin polymerization establis hed. A decrease in the activity of fibrinolysis has been considered from these results. Irt addition, due to these findings, in purpose of to investigate the causes of slowing in fibrinolysis, the equilibrium between tissue type plasminogen activator (t-PA) and the plasminogen ac-- 84 - tivator inhibitor (PAI) has been eveluated. As / = result, it is statistically shown that the t-PA has decreased and the PAI has increased.