Investigation of algae distribution in eymir lake using site measurements and remotely sensed data
Eymir gölündeki alg dağılımının saha ölçümleri ve uzaktan algılama datası ile incelenmesi
- Tez No: 181132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Çevre Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın hedefi Eymir gölündeki klorofil-a konsantrasyonu uzaktan algılanan verive saha içi yöntemleri kullanarak belirlemektir. Bu çalışma üç fazdan oluşuyordu; birincifazda yaklaşık altı ay boyunca sahadan veri toplandı, ikinci fazda gölün uydu görüntüsüalındı, ve üçüncü fazda sahadan toplanan verinin ile uydu görüntünün arasındakikorelasyın belirlendi, ve son olarak göldeki klorofil-a haritaları çizildi. Ayrıca, çalışmaboyunca göldeki klorofilin değişimide gözetlendi. Klorofil sonuçları çalışma peryodundeilk bahardan son bahara kadar büyük değişim gösterdi. Bu değişim ilk baharda çok küçükkonsantrasyonlarda başlıyarak yazın çok yüksek değerlere ulaştı. Sekki disk değerleriaralığı ilk baharda üç metreden başlayıp yazın onbeş santimetreye kadar düştüö busebepten dolya sekki disk klorofıl-a'ya bağlı olduğu düşünülüyor. Ayrıca, klorofil-a'ylaçözülmüş oksijen, toplam askıda katı madde, derinlik ,ve sekki disk derinliği yüksekbağlantı gösterdi. Uzaktan algılama yöntemine ilişkin olarak, hem sahadan hemlabaratuvardan bulunan kolorfil konsantarsyonları uydu görüntüsüyle kabul edilebilecekseviyede yüksek kerelasyon belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the distribution of Chla in Eymir Lake usingremotely sensed data and in-situ data. The study was carried out in three phases; the firstphase was taking ground real data from the lake for a 6-month period, secondly theremotely sensed satellite image was taken and analyzed, thirdly a correlation wasobtained between the ground data and satellite image, and lastly mapping of the Chla inthe lake was made. During the study also the change of the lake during the 6-monthperiod was monitored. The results showed a great variation in the concentration of Chlain the period measured from spring till early fall, from very low almost undetectableconcentrations to noticeably very high values especially during summer. The secchi discdepth values ranged from about 3 meters in early spring, to as low as 15 centimeters inlate summer; this made it very much related to Chla values. Chla concentrations had ahigh relationship with the following parameters: DO, TSS, Depth and secchi disc. As forthe remotely sensed data also an acceptable level of correlation was obtained betweenthem and Chla data both from laboratory results and in-situ probe.