Application of risk management process on wave propagation in aerospace medium
Havacılıkta dalga yayılımı üzerine risk yönetimi süreci uygulaması
  1. Tez No: 181131
  2. Yazar: SELDA KONUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YURDANUR TULUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, Türk Havacılık Endüstrisine risk yönetimi faaliyetlerini entegre etmekamacıyla risk yönetimi metodları incelenmiştir. Bu araştırma riskin belirlenmesi,belirlenen risklerin analizi ve risk planlaması gibi risk yönetimi sürecinin temelbasamaklarını içermektedir. Havacılık Endüstrisinde yer alan sistemlerin veişlemlerin güvenilirliğini ve güvenliğini arttırmak amacıyla, Risklerin Oranlaması veRiskin Analizi Süreci için Analitik Hiyerarşi Süreci gibi çözümler incelenmiş veuygulanmak üzere sunulmuştur. Buradaki temel amaç, Türk HavacılıkEndüstrisindeki bilgi ve tecrübe birikimini numerik yöntemlerle somutlaştırmak veOlasılık Analizi Yöntemleri icin temel hazırlamaktır. ILS (Instrument LandingSystem) isimli iniş sistemi risk yönetimi sürecinin uygulanması amacıyla seçilmiştir.Bu çalışma ile Türk Havacılık Endüstrisinde risk yönetimi faaliyetleri üzerine`farkındalık' yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, risk management methods are investigated in order to integrate riskmanagement practices into the Turkish Aerospace industry. The research presents thesequence of risk management processes as identification of risk, analysis of risk, riskplanning etc. Risk analysis methods named as Risk Ranking and AnalyticalHierarchy Process (AHP) are investigated in order to improve reliability and safetyof the systems or processes in the aerospace industry. The main aim of using riskranking and AHP together is to translate the knowledge in the Turkish AviationIndustry to a tangible form with a quantitative approach and to prepare a basis forprobabilistic risk analysis. Instrument Landing System (ILS) has been consideredonly in order to facilitate a demonstration how risk management can be done in thiscontext. This study investigates and seeks to create awareness for risk managementpractices within Turkish Aviation industry.