Efficient synthesis of novel near ir emitting distyryl-boradiazaindacene sensitizers for photodynamic therapy
Fotodinamik terapide kullanıma yönelik yeni yakın ır emisyonu olan distirilboradiaza-indasenlerin etkin sentezi
  1. Tez No: 181152
  2. Yazar: ZEYNEP DOST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fotodinamik terapi (PDT) kötü huylu tümörlerin ve yaşlılıkla ilişkili makülerdejenerasyon tedavisinde kullanılan non-invazif bir yöntemdir. PDT'nin bugünküuygulanışı bir kaç porfirin türevi ile sınırlıdır. Ancak porfirinlerin PDT için idealilaçlar olmadığı bilinmektedir. Porfirinlerle ilgili sorunlardan belki de en önemlisi,bu maddelerin vücudun terapötik penceresi olarak bilinen spektral bölgede zayıfsoğurma katsayılarına sahip olmalarıdır. Bu nedenle yeni ve daha etkin PDTreaktifleri geliştirmek için güçlü bir motivasyon vardır.Boradiazaindasenler (BODIPY ya da difloroboradiprinler olarak da bilinirler)çok iyi bilinen floresan boyar maddelerdir. Bu çalışma sırasındadistirilboradiazaindasenlerin bir sentez yöntemini geliştirdik. Bu boyar maddelerin650 nm'nin ilerisinde kuvvetli absorbsiyonları vardır. Bu yeni boyar maddeleripotansiyel PDT reaktiflerine dönüştürmek için boradizaindasen sisteme ağır atometkisi oluşturan Brom atomları yerleştirdik. Ayrıca kırmızı ışık ile uyararak sigletoksijen tuzağı 1,3-difenilizobenzofuran hızla azaldığını göstermiş bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a noninvasive method of treating malignanttumors and age-related macular degeneration. Current practice of PDT is limited to afew functionalized porphyrins, however these compounds are not considered to beideal drugs for use in PDT. Among the limitations, the most prominent is the lowextinction coefficient of porphyrins in the body?s therapeutic window. Therefore,there is a significant impetus to develop novel and better efficiency sensitizers foruse in PDT.Boradiazaindacenes (BODIPY dyes or difluoroboradipyrrines) are well knownfluorescent dyes. We discovered novel distyryl-derivatized boradiazaindacene dyes.These dyes have strong absorptions beyond 650nm. In order to transform these noveldyes into potential PDT reagents, bromine substituents were placed and then heavyatom effect was showed. We also demonstrated that on red-light excitation, singletoxygen trap 1,3-diphenyl-iso-benzofuran is rapidly degraded.