Design and implementation of a plug-in framework for distributed object technologies
Dağıtık nesne teknolojileri için plug-in altyapısı tasarım ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 181154
  2. Yazar: KORAY KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, çalışma zamanında değişik uzaktan fonksiyon çağrımı yapabilmemekanizmaları arasında seçim yapılabilmesine olanak tanıyan bir altyapının tasarımve gerçeklemesi sunulmuştur. Çalışma zamanında yeniden düzenlenebilmeyeteneğine sahip, genişleyebilir ve modüler bir sistem gerçeklemek için plug-inaltyapısı tasarımı kullanılmıştır. Böyle bir tasarım, gerçeklemede kullanılacakprogramlama dilinin çalışma zamanına ait yeteneklerine yoğun derecede ihtiyaçduyacağı için, bu çalışmada yansıma ve dinamik sınıf yükleme yetenekleri nedeniyleJava seçilmiştir. Bu altyapının örnek bir kullanımı, herhangi bir uygulamanın çeşitliişleri ağ üzerinde dağıtık nesne teknolojileri ile gerçekleştirebilmesidir. Bu çalışmadaCORBA, RMI ve Java soketleri örnek plug-inler olarak gerçeklenmiştir. Bu altyapıyıkullanacak uygulamanın kendine uygun bir dağıtık nesne teknoloji seçebilmesikonusunda bir dayanak oluşturabilmek amacıyla bir dizi performans analizisunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a framework design and implementation that enables run-timeselection of different remote call mechanisms. In order to implement an extendableand modular system with run-time upgrading facility, a plug-in framework design isused. Since such a design requires enhanced usage of run-time facilities of theprogramming language that is used to implement the framework, in this study Java isselected because of its reflection and dynamic class loading facilities. A sampleusage of this framework is enabling an application to distribute its tasks over anetwork using a suitable distributed object technology (DOT). In this work, CORBA,RMI and Java Sockets are the sample DOT plug-ins. A series of performanceevaluations of these DOTs are presented to establish a baseline for choosing asuitable DOT for the application domain that uses this framework.