TCG Turgutreis Fırkateynine ait makinelerin (MTU 20V 1163 TB 93) yağ değişim periyodunun belirlenmesi
Determination of oil drain period im main engines (MTU 20V 1163 TB 93) of frigate TCG Turgutreis
- Tez No: 181169
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İçten yanmalı motorlarda yağlama yağının eskimesi oksidasyon veçevresel faktörlerin etkisine bağlıdır. Bunun yanında yağlama yağının en elverişlikullanım ömrünü ekonomik olarak tespit etmek büyük önem arz etmektedir. Birmotor için yağ değişim periyodunu belirlemek, yağ analiz teknikleri kullanılaraksistem için en uygun yağ değişim aralığının saptanması şeklinde düşünülmelidir.Bu çalışmada makine çalışma saatleri süresince üretici firmanın standartlarauygun olarak önerdiği madeni yağın fiziksel ve kimyasal durumunu belirleyenanalizler yapılmıştır. Yağ numune analizleri sonucunda makinenin bir revizyondönemi sürecini baz alarak aşınma ürünlerinden demir konsantrasyon miktarı veyağ maliyeti hesaplarına göre optimum yağ değişim süreci belirlenmiştir.TCG TURGUTRE S fırkateyninde bulunan MTU 20V1163 tipimakinelerde 390 çalışma saati boyunca standart yağ analiz methodları ileincelemeler yapılmıştır. Bu test periyodu boyunca makinede kullanılan yağ SAE30 viskozite dereceli madeni yağdır. Yağdan alınan numunelere uygulanan testlerve maliyet analizi sonucunda yağdaki demir aşınma elementi konsantrasyonunagöre yağ değişim aralığı 500 ile 1150 saatleri arasında, optimum yağ değişimperiyodu ise 775 saat olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
: Ship Diesel engines, optimum oil drain period, oil analysis,optimization, economic analysis.Oil ageing of internal combustion engines is related to the effect ofoxidation and environmental factors. Beyond that, it is very important todeterminate the useful lifetime of the lubrication oil in economic point of view.The determination of oil drain period for an engine must be considered to estimateoil drain intervals for the equipment properly by using oil analysis techniques. Inthis work, the chemical and physical analysis of used mineral oil which theproducer firm propose as appropriate oil spesifications is studied during operatinghours. The optimum oil drain period is determined according to the calculations ofcost analysis and iron wear element concentration value during engine overhaulperiod results of oil sample analysis.The standart oil analysis methods were examined for engines MTU type20V1163 used in frigate `TCG TURGUTRE S? during 390 operating hours. Theused oil during this test period is SAE 30 mineral oil. Oil change interval for ironwear element concentration was found between 500 and 1150 operating hoursresults of oil samples which were examined and cost analysis. The optimum oildrain period was found as 775 operating hours.