Öğrenen örgüt kültürün oluşturulması
Transitioning to learning organization culture
  1. Tez No: 181167
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Örgütlerde kültürel değişim süreçlerinin ilk basamağı mevcut durumunortaya konulmasıdır. Bu araştırmanın amacı öğrenen örgüt kültürüne geçişte ilkbasamak olarak öğrenen örgüt özellikleri ile mevcut ve istenen örgüt kültürümodellerini tespit etmektir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birincibölümde araştırmanın konusu ve önemi belirtilmiştir. kinci bölümde örgütselöğrenme, öğrenen örgüt ve örgüt kültürü kavramlarına ve özelliklerine yerverilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma modeli, örneklemi, varsayım vesınırlılıkları, ölçekleri ve hipotezleri yer almıştır. Dördüncü bölümde veri analizive bulgular, beşinci bölümde ise araştırma sonuçları bulunmaktadır.Araştırma sonucunda öğrenen örgüt özelliklerin kurum içinde düşükdüzeyde bulunduğu tespit edilmiştir. Mevcut örgüt kültürü modeli Güç-odaklıkültürdür. stenen örgüt kültürü modeli ise Görev-odaklı kültürdür. Örgütbirimleri arasında örgüt kültürü algısında düşük seviyede farklılık olduğu tespitedilmiştir. Katılımcıların kurumdaki görev sürelerine göre gruplandırılması ileyapılan analizde mevcut örgüt kültürü algısında önemli farklılık bulunmadığıancak istenen örgüt kültürü modelinde farklılık olduğu belirlenmiştir.III
Özet (Çeviri)
The first step of cultural change and transitioning process inorganizations is the determination of current situation. In this research, thecharacteristics of learning organizations and current and preferred organizationalculture was determined as the primary step of transitioning to learningorganization culture. This study has four chapters. In the first chapter, the purposeand the significance of the study are defined. The second chapter is about theconcept and characteristics of organizational learning, learning organizations andorganizational culture. The third chapter is consisted of research model, sample,assumptions and limitations, instruments and hypotheses. In the fourth chapter,analysis of the data obtained by the research and finally in the fifth chapter resultsare took place.At the end of the study, it was determined that the organization hascharacteristics of learning organization at low level. The current organizationalculture model is the Power-oriented. The preferred organizational culture is theAchievement-oriented. There is difference of existing perceptions oforganizational culture between organizational units. Participants were grouped intwo in accordance with the time they spend in the organization. Statisticallysignificant difference was determined between these two groups.IV