Gemi gaz türbini hava emiş kanalı tasarımı
Ship gas turbine air intake duct design
  1. Tez No: 181171
  2. Yazar: TEMEL URAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gaz türbini sistemleri için hava emiş kanalının tasarımı makine performansıaçısından çok önemlidir. Emme havası kanal boyunca minimum basınç kaybınauğramalı, kanal çıkışında üniform akış koşulları sağlanmalıdır.Bu tez çalışmasında; tasarım aşamasındaki bir geminin gaz türbini hava emişkanalı geometrisinin taslak çizimlerinden iki ve üç boyutlu modeller oluşturulmuş veakış analizleri sonucunda en uygun kanal geometrisi tasarımı gerçekleştirilmiştir.Kanal geometrileri ve çözüm ağları Gambit programı ile oluşturulmuştur. Çözüm;sonlu hacimler sayısal yöntemini kullanan Fluent programı ile gerçekleştirilmiştir.Öncelikle program literatürde sonuçları bilinen Stanitz dirseği çözümü ile sınanmış,daha sonra ana geometri üzerindeki çalışmalara geçilmiştir. lk olarak iki boyutlumodeller ile çalışılmış, elde edilen optimum model üç boyutlu hale getirilmiş ve girişiyileştirmelerinin ardından son geometri oluşturulmuştur. Analizlerde Fluent'in ayrık(segregated), kapalı (implicit) çözücüsü kullanılmıştır. Akış sıkıştırılabilir kabuledilmiş, türbülans modeli k-epsilon seçilmiştir. Sınır koşulu olarak girişte kütle debisi,çıkışta statik basınç ve sabit duvar sınır koşulları kullanılmıştır.Optimum geometrinin oluşturulmasında; kanal geometrisinde oluşan toplambasınç kayıpları, çıkış kesitindeki toplam basınç dağılımı ve çıkış kesitine dik hızbileşenlerinin üniform bir yapı oluşturması faktörleri ile inşaat zorlukları belirleyiciolmuştur.iii
Özet (Çeviri)
A numerical study was conducted to design gas turbine air intake geometry whichplays a vital role to increase engine performance.This thesis addresses the solution of the optimal duct geometry in which intake airpressure loss must be minimum and outlet flow conditions must be uniform.The calculations were carried out using the commercial CFD package Fluent,which uses finite volume method for discretization and were first benchmarkedagainst known results in the literature for the simpler case of Stanitz Elbow.In this work 2D and 3D models of intake geometries were composed and meshedwith the commercial pre-processor Gambit package. At the end of the flow analysissimulations, the optimal duct geometry was created.Eleven 2D models were analized and the best 2D model was picked out in orderto create 3D model of the geomerty. Several improvements in the entrance geometrywere done and finally the optimal 3D model was created. Furthermore 3D flowanalysis were carried out.The segregated implicit solver, compressible flow, k-epsilon turbulance modeland mass flow inlet, pressure outlet, standard wall boundary conditions were used inthe CFD package Fluent.In composing the optimum geometry, the main design factors were: total pressureloss, total pressure distribution in exit plane, uniform distiribution of velocitycomponent perpendicular to exit plane and construction difficulties.iv