Collection center location problem with incentive and distance dependent returns
Ürün geri dönüşlerinin uzaklığa ve teşvik miktarına bağlı olduğu durumda toplama merkezleri için yer seçimi problemi
  1. Tez No: 181194
  2. Yazar: ERGÜL TASLACIOĞLU ZENGİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tersine lojistik, ürünlerin tüketiciden toplanması, yeniden işlenmesi, ve yenidendağıtımının planlanması, uygulanması ve kontrolü sürecidir. Bu çalışmanın amacı,ekonomik olması nedeniyle kullanılmış ürünlerini toplayan bir firmanın, açacağı toplamamerkezi sayısının, bunların konumlarının ve getirdiği ürün karşısında müşteriye ödenecekfiyatın belirlenmesidir. Müşterilerin coğrafi olarak belli bölgelerde toplandığıvarsayılmıştır. Her müşterinin ürünü geri getirmeyi kabul edeceği fiyat alt sınırı vardır.Bu fiyatın altında bir ücret ödenmesi durumunda müşteri ürünü geri getirmeyecektir. Busınır fiyatın dağılımı tüm bölgelerdeki müşteriler için aynı ve tekdüzedir. Müşterininürünü geri getirmesi kararını etkileyen iki etken vardır: müşteriye getirdiği ürün için geriödenecek fiyat ve en yakın toplama noktasının müşteriye uzaklığı. Firma geri gelenürünlerden kâr elde etmektedir. Problem, böyle bir tersine lojistik sürecinde elde edilecekkârı eniyileyecek şekilde karışık tamsayı olarak modellenmiştir. Açılacak toplamamerkezi sayısı bakımından iki farklı durum ele alınmıştır: p-ortanca ve kapasite kısıtsızdurum. P-ortanca probleminde açılacak merkez sayısı önceden belirlidir. Kapasite kısıtsızdurumda, toplama merkezi açmanın sabit maliyeti de modelde yer alır ve açılacak merkezsayısı karar değişkeni olarak modelde yer alır. ki aşamalı çözüm yöntemi kullanılmıştır:ilk aşamada tabu arama metodu ile toplama merkezi yerleri belirlenir, ikinci aşamadaFibonacci arama metodu ile müşteriye ödenecek eniyi fiyat bulunur.
Özet (Çeviri)
This study aims at finding the number and locations of collection centers thatshould be opened and the amount of the financial incentive that should be offered tocustomers for each returned product in a setting where collection of end-of-life productsfrom customers is carried out for economic purposes. There is a reservation price for eachcustomer to return a used product. If the company offers an incentive below this price,product holders do not return the product. Customers? decision on returning the product isaffected by two factors: the financial incentive offered for the returned product andproximity to the nearest collection center. A returned product still has a value for thecompany which can be extracted by subsequent reprocessing activities. The problem isformulated as a mixed-integer nonlinear facility location model to determine the optimalcollection center locations and the financial incentive to be offered. Two differentapproaches are used in terms of the number of collection centers to be opened. In oneapproach, the number of collection centers is predetermined, whereas in the other fixedcost of opening a collection center is included in the model and the number of collectioncenters is a decision variable. A two-phase solution methodology is applied. In the firstphase, tabu search is used to find the collection center configuration and then in thesecond phase Fibonacci search is used to determine the financial incentive for theselected collection center configuration.