Effects of humidity and various gases on the electrical conductivity of polyethylene glycol
Nem ve çeşitli gazların polietilen glikol'un elektriksel iletkenliğine etkileri
- Tez No: 181200
- Danışmanlar: PROF. DR. YANİ SKARLATOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kovalent bağlı saf, hidrojene edilmiş ve hidrofobik olarak modifiye edilmiş polietilenglikol ince filmlerinin elektriksel özelliklerinin karakterizasyonu değişen bağıl nemetkisinde doğrusal akım ölçümleri ile yapıldı. Hidrofobik katkı olarakperfloroalkilietilalkol kullanıldı. Düşük nem seviyelerinde elektronik iletkenlikgozlemlenirken, emilen su da iletkenlik mekanizmasına katıldı ve akım değeri yükseldi.Bağıl nemin %70'e ulaştığı noktada, oluşan su adacıkları sebebiyle polimerin yarı kristalyapısı eridi ve akım daha dik bir artış gösterdi. Su buharı yoğunlaştı ve iletkenlik iyonikbir durum aldı. Saf PEG örneklerin iletkenliği, %75'den sonra bağıl nemdeki artışlabirlikte düzensizlikler gösterdi. Bu düzensizlikler hidrojene edilmiş örneklerde olduğugibi hidrofobik olarak modifiye edilmiş olan örneklerde de ortadan kalktı, bununlabirlikte hidrofobik olarak modifiye edilmiş olan örneklerin iletkenliğinde gözlenen aniartış, filmlerdeki perfloroalkilietilalkol oranı arttıkça bağıl nemin daha yüksekdeğerlerine doğru kaydı. Suyun emilim ve geri verilimi arasında, filmin geri verilimzaman aralığında önceki yarı kristal formuna dönememesinden kaynaklanan bir histerioluştu. Polimer film emilim öncesi formunu ısıtarak kurutma sonrasında alabildi. PEGince filmlerinin aseton ve metanol buharına olan tepkisi vakum altında farklı basınçlardadoğru akım ölçümleri ile gözlemlendi. Polimerin iletkenliği artan basınçla birlikte arttı vebu artış 1100 Pa'da önemli bir değere ulaştı. Dielektrik sabitleri arasındaki farktan dolayı,aseton akımın metanolden 10 kat fazla artışına sebep oldu.
Özet (Çeviri)
Characterization of the electrical properties of covalently linked pure, hydrogenated andhydrophobically modified poly{ethylene glycol} (PEG) thin films under a changingrelative humidity is examined by dc measurements. Perfluoroalkylethylalcohol is used asthe hydrophobic additive. At low humidity levels, electronic conduction takes placewhile the absorbed water contributes to this mechanism and increases the current. Ataround 70% relative humidity, as a result of the water clusters formed, the polymer meltsfrom the semicrystalline form and the current shows a steeper increase. The water vaporcondenses and conduction takes an ionic nature. For the pure PEG samples, after 75%,the conductivity shows irregularities with respect to increase in the relative humidity. Theirregularities subside in the hydrogenated as well as the hydrophobically modified PEGsamples, while in the latter the steep increase in conductivity shifts to higher values ofrelative humidity with increase of perfluoroalkylethylalcohol concentration in the film.There is a hysterisis between the absorption and desorption of water as the film cannotreach its semicrystalline form in the time interval of desorption. The polymer film couldget its pre-absorption form after annealing. The response of PEG thin films to theexposure to acetone and methanol vapor at changing pressures are observed by dcmeasurements under vacuum. The conductivity of the polymer increases with theincreasing pressure of vapor while this increase reaches a significant value at 1100 Pa.Acetone causes an augmentation in current 10 times greater than methanol due to thedifference between their dielectric constants.