Cylindrically symmetric spacetimes with pure radiation
Silindiriksel simetrik saf radyasyonlu uzayzamanlar
- Tez No: 181202
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde Einstein alan denklemlerinin silindiriksel simetriye sahip bazı şüzümlerico uaraştırıldı. Bu şüzümlerin şoğunun enerji momentum tensürü, saf radyasyonun durums co u cg ouËdenklemine sahiptir. Ilk olarak statik Levi-Civita şozümü zamana bağlı Kasner tipi bircü u u gşozüme genelleştirildi. Bu şozümü kullanarak, statik olmayan silindiriksel bir kaynak-cü u s cü u utan yayımlanan saf ve kütleşekimsel radyasyona karşılık gelen, zamana bağlı Vaidya tipiuc s gbir şüzümü sunduk. Bir uygulama olarak, statik olmayan ışıyan kozmik sicim benzerico u u sbir nesneye karşılık gelen bir şozüm incelendi. Daha sonra, enerji momentum tensürüs cü u ouşeşitli yünlerde karşıt hareket eden saf radyasyondan oluşan sonsuz ince bir fotonikcs o s skabuğa karşılık gelen, Einstein denklemlerinin bir şizgisel tekillik etrafında, silindirik-g s csel simetrik statik bir şozümünü sunduk. Cizgisel tekilliËin ve ince kabuğun enerjicü u u u ş g gyoğunluğunun pozitiï¬iği tartışıldı. Bu şozümler arasında, dışardaki bir güzlemciyeg g g s cü u s ogüre silindir düzleme dünüştügu işin, işi ve dışı düz olan ışıksal bir kabuğa karşılık ge-o u o us uğü c c su s g slen üzel şozüm ilginştir. Bu şüzümlerin şoklu kabuk şüzümlerine genelleştirilmesini deo cü u c co u c co u saraştırdık ve kozmik sicimler de dahil olmak uzere şizgisel tekilliklerin fotonik kabuklars ü ctarafından, hepsi birden bir düzlemsel duvar olarak güzükene kadar gizlenebilineceğiniu ou gbulduk. Son olarak, eksen etrafında dünen ya da karşılıklı dünen saf radyasyona karşılıko s o sgelen şüzümleri araştırdık. Calıştığımız ilk şozüm, karşılıklı dünen fotonlar ile birlikteco u s ş sg cü u s oaz miktarda eşyünsüz bir akışkandan oluşan yaklaşık bir kalın kabuk cüzümüydü. Dahaso u s s s ou u usonra, dünen bir silindiriksel ışık demeti incelendi. Bu tezin son uygulaması olarak,o skarşılıklı dünen bir saf radyasyon alanının yerşekimsel alanı sunuldu. Bu şozümler,s o c cü uişerden ya da dışarıdan uygun boşluk şozümlerine düzgünce eşlenebilmektedir.c s s cü u uu s
Özet (Çeviri)
In this thesis we have investigated some solutions of Einstein?s ï¬eld equationshaving cylindrical symmetry. The corresponding energy momentum tensor of mostof these solutions has pure radiation equation of state. First, the static Levi-Civitasolution has been generalized to a Kasner type time dependent solution. Using thissolution, we have presented a time dependent Vaidya type solution representing pureand gravitational radiation emitted from a nonstatic cylindrical source. As an appli-cation, we have analyzed a radiating nonstatic cosmic string like object. Next, wehave presented cylindrically symmetric, static solutions of the Einstein ï¬eld equationsaround a line singularity such that the energy momentum tensor corresponds to inï¬-nitely thin photonic shells composed of counter propagating pure radiation in certaindirections. Positivity of the energy density of the thin shell and the line singularity isdiscussed. Among these solutions, a particular solution corresponding to a photonicshell whose interior and exterior is ï¬at is interesting since the cylinder becomes a planefor an outside observer. We have also investigated the generalization of these solutionsto multiple thin shells and found that line singularities including cosmic strings maybe screened by photonic shells until they all appear as a planar wall. Lastly we haveinvestigated solutions corresponding to circulating or counter circulating pure radia-tion around the axis. The ï¬rst solution we have studied was an approximate thin shellsolution corresponding to counter rotating photons with small contribution from ananisotropic ï¬uid. Next, we study a cylindrical circulating beam of light. The gravita-tional ï¬eld of a counter rotating pure radiation ï¬eld is presented as a last solution forthis thesis. These solutions can smoothly match to the corresponding vacuum solutionsfrom either interior or exterior.