Primordial and late time inflation in brans dicke cosmology
Brans dicke kozmolojisinde erken ve geç zamana ait enflasyon
- Tez No: 181203
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu şalışmanın temel amacı, Brans-Dicke skaler-tensürel kütle şekim teorisi kul-cs o uclanılanılarak hızlı ilk zaman ve yavaş geş-zaman enï¬asyonlarına aşıklık getirmektir.sc cGüsterilmiştir ki, geş-zamana ve ilk-zamana ait enï¬asyon parametrelerinin oranı, Brans-o s cDicke teorisinin parametresi Ï 1 işin, Ï nın kare kükü ile orantılıdır. Buna ekc ouolarak, Hubble parametresi H nin ve zaman baËlı deËişen Newton kütle şekim sabi-g gs uctinin deËişim oran deËerleri her iki rejim işin de zamana baËlı olarak hesaplanmıstır.gs g c gBrans-Dicke teorisi gereËince üngürülen Hubble parametresindeki deËişimin en yenig o ou gsgüzlem sonuşlarıyla uyumlu olduËu güsterilmiştir: Geş zamanda H deËerinin, bugüno c go s c g uülcülen H0 deËerinin yaklaşık 0.86 katı kadar olacaËı üngürülmektedir. Brans-Dickeou g s g o oukozmolojisiyle elde edilen, lineerize edilmiş, kararsız ve vakum olmayan geş zamans cşozümlerini kullanarak, evrenin bugünkü enerji yoËunluËuna yüzde yetmi beş oranındacü u uu g g u skatkı veren karanlık enerjiye aşıklık getirilebilirken; yaklaşık yüzde yirmi uş oranındac s u ückatkı payına sahip karanlık maddeye aşıklık getirilememiştir.c s Brans-Dicke skaler-tensürel kütle şekim teorisi şerşevesinde, bugünkü enerji yoËunluËunu, evrenin genilemeo uc cc uu g ghızına baËlayan, Friedmann denklemi daha da detaylı şekilde analiz edildi. Brans-Dickeg sskaler-tensürel kütle şekim teorisinin, Friedmann denkleminin madde bileşeninde kio u c sevrenin skala olarak büyüklügunü ifade eden terimin ustel derecesine Ïu u uËü u ü 1 işin, ih-cmal edilebilir bir düzeltme getirdiËi güsterildi. Bunlara ek olarak, standard Einsteinu gokozmolojisinde bilinen â¦Î ve â¦M dan ayrı olarak yeni bir enerji yoËunluk parametrisigüolan â¦â üngürülmektedir. Oyleki â¦â nın sıfıra eşit olmaması durumunda elde edileceko ou syeni kozmolojik verilerin standard Einstein teorisi yerine Brans-Dicke skaler-tensürelokütle şekim teorisine uygunluk güstereceËi üngürülebilir ki bu da Newton kütle şekimuc o g o ou ucsabitinin deËişim oranı deËerlerinin daha hassas ülşumünü saËlayabilecektir.gs g o cü u u g
Özet (Çeviri)
The basic motivation of this work is to attempt to explain the rapid primordialinï¬ation and the observed slow late-time inï¬ation by using the Brans-Dicke theory ofgravity. We show that the ratio of primordial and late-time inï¬ation parameters is pro-portional to the square root of the Brans-Dicke parameter Ï (Ï 1). We also calculatethe Hubble parameter H and the time variation of the time dependent Newtonian grav-itational constant G for both regimes. The variation of the Hubble parameter predictedby Brans-Dicke cosmology is shown to be consistent with recent measurements: Thevalue of H in the late-time future is predicted as 0.86 times the present value of H0 .By using a linearized non-vacuum late time solution in Brans-Dicke cosmology we ac-count for the seventy ï¬ve percent dark energy contribution but not for approximatelytwenty-three percent dark matter contribution to the present day energy density ofthe universe. In the context of Brans-Dicke scalar tensor theory of gravitation, thecosmological Friedmann Equation which relates the expansion rate H of the universeto the various fractions of energy density is analyzed rigorously. And it is shown thatBrans-Dicke scalar tensor theory of gravitation brings a negligible correction to thepower of the scale size term in the matter density component of Friedmann equation.In addition to â¦Î and â¦M in standard Einstein cosmology, another density parameter,â¦â , is expected by the theory. This implies that if â¦â is found to be nonzero, data willfavor this model instead of the standard Einstein cosmological model with cosmologicalconstant and will enable more accurate predictions for the rate of change of Newtoniangravitational constant in the future.