Identification of the gene responsible for pulmonary alveolar microlithiasis and possibly associated with testicular microlithiasis
Pulmoner alveolar mikrolitiyazisten sorumlu ve testiküler mikrolitiyazisle muhtemelen ilişkili bir genin bulunması
- Tez No: 181224
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada pulmoner alveolar mikrolitiyazis (PAM) ve testiküler mikrolitiyazis(TM) isimli iki kalıtsal hastalık çalışılmıştır. PAM akciğerde kalsiyum fosfatmikrotaşlarının birikme özelliği gösterdiği nadir rastlanan bir hastalık iken, TM dahakarmaşık bir şekilde kalıtılan, genellikle kısırlık ve kanserle seyreden ve sık rastlanan birhastalıktır.Büyük bir Anadolu ailesindeki akraba evliliklerine bağlı olarak gözlemlediğimizotozomal resesif PAM hastalığının yerini daraltmak için homozigot haritalamasıkullanılmıştır. Bilgisayar destekli parametrik testler çekinik bir hastalık olan PAM'ınhomozigotluk haritalaması yöntemiyle elde edilen bağlantı bilgilerinin değerlendirilmesiamacıyla uygulanmıştır. Daha sonra, konuma bağlı aday gen yaklaşımıyla SLC34A2, ya datip IIb sodyum-fosfat kotransportör, PAM'dan sorumlu tek aday gen olarakdeğerlendirilmiştir.PAM hastalığına yol açan SLC34A2 mutasyonlarını aramak için SSCPuygulanmıştır. Aralarında akrabalık ilişkisi bulunmayan altı PAM hastasında, bozukSLC34A2 aktivitesinin alveollerdeki mikrotaşlardan sorumlu olduğunu gösteren toplambeş farklı homozigot ekzonik mutasyon saptanmıştır. Aynı gen testislerde de ekspreseedildiğinden, SSCP ve DNA dizileme yöntemiyle onbeş TM hastasında bu gendemutasyon aranmıştır. ki nadir varyant saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study two inherited disorders, namely pulmonary alveolar microlithiasis(PAM) and testicular microlithiasis (TM), were studied. PAM is a rare autosomal diseasecharacterized by the deposition of calcium phosphate microliths throughout the lungs. TMis a more common disorder that is thought to follow a complex pattern of inheritance oftenassociated with infertility and cancer.Autozygosity (homozygosity) mapping was used to fine-map the disease generesponsible for PAM resulting from parental consanguinity in a large Anatolian family.Computer based parametric tests were applied to evaluate the linkage information obtainedby autozygosity mapping and confirmed gene localization. Later, positional candidate geneapproach assessed SLC34A2 or type IIb sodium-phosphate cotransporter as the generesponsible for PAM.In this study, SSCP assay was employed to screen SLC34A2 for disease causingmutations in PAM patients. A total of five homozygous exonic mutations were identifiedin six unrelated PAM patients showing that impaired activity of the phosphate transporterSLC34A2 is presumably responsible for the alveolar microliths. Since the gene is alsoexpressed in testis, using SSCP and subsequent DNA sequencing analysis, mutations weresearched in 15 TM subjects and two rare variants identified.