Molecular analysis of alzheimers disease and frontotemporal dementia: A novel mutation in the presenilin1 gene of a Turkish patient with early onset familial alzheimers disease
Alzheimer hastaliği ve frontotemporal demansin moleküler analizi: Bir Türk erken başlangiçli ailesel alzheimer hastasinda presenilin1 geni üzerinde yeni bir mutasyon
- Tez No: 181225
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH) ve Frontotemporal Demans (FTD), gelişmiş ülkelerde ensık görülen demans ve ölüm nedenlerindendir. AH, klinik olarak bilişsel işlevlerinbozulmasıyla karakterize bir hastalıktır. AH olgularının çoğunda, ilk semptomlar 60yaşından sonra (geç-başlangıçlı veya senil AH) ortaya çıkarken, nadir olarak hastalık dahaerken başlayabilir (erken başlangıçlı veya presenil AH). Yine bir dejeneratif beyin hastalığıolan FTD, AH'ya benzer belirtiler göstermekle birlikte, başlangıç yaşı değişkendir. Buçalışma çerçevesinde, erken-başlangıçlı AH klinik tanısı almış altı hastada, mutasyonauğradıklarında AH'ya neden olan Presenilin 1 (PS1) ve Presenilin 2 (PS2) genleri tarandı.Dört FTD hastasında ise, mikrotübülle ilişkili Tau proteini geninin (MAPT) 9-13. exonları,incelendi. PS1 ve PS2 geninin tüm kodlayıcı bölgeleri ve MAPT geninin en fazlamutasyon görülen beş ekzonu kapsamlı bir şekilde incelendiyse de, hastalarınçoğunluğunda bu hastalıklara neden olan mutasyon tanımlanamadı. Bu durum, yetersiz aileöyküsü ve erken-başlangıçlı ailesel AH (EBAH) ile FTD'nin ayırıcı tanısındaki güçlüğebağlı olabilir. Yukarıda sözü edilen olguların aksine, bir otozomal dominant EBAHolgusunda 11. ekzonda yeni bir mutasyon tanımlandı. Bu mutasyon, PS1 proteininin HL-VII bölgesi üzerinde Ala396Thr değişimine yol açan bir GCC-ACC değişimidir. PS1'inkodlayıcı bölgesinde bulunan bu mutasyonun, PS1 proteininin yapısını değiştirerek amiloidprikörsır protein kırpılmasında bozukluğa neden olduğu düşünülmektedir. EBAH veFTD'ye neden olan karmaşık etkenlerin daha iyi anlaşılabilmesi, ancak bu hastalıklarınklinik ve nörofizyolojik özelliklerini, genetik araştırma ile birleştirecek mültidisipliner biryaklaşımla mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer?s Disease (AD) and Frontotemporal Dementia (FTD) are the mostcommon causes of dementia and death in developed countries. AD is clinicallycharacterized by a progressive decline in cognitive functions. In most AD patients, the firstsymptoms start after the age of 60 years (late-onset or senile AD); however, rarely, thedisease onsets earlier (early-onset or presenile AD). The other degenerative brain diseaseFTD has overlapping features with AD and a variable onset. In the framework of thisthesis, six patients with clinically diagnosed early-onset AD, were screened for mutationsin Presenilin 1 (PS1) and Presenilin 2 (PS2) genes, which cause AD when mutated. Inaddition, four FTD patients were analyzed for mutations in the exons 9-13 of themicrotubule-associated protein Tau (MAPT) gene. Causative mutations in several patientsremained unidentified, although the entire coding regions of PS1 and PS2 and the hotspotregions of MAPT were thoroughly investigated. This may have several reasons, includinglack of family history and complicated differential diagnosis of early-onset familial AD(EOFAD) and FTD. As opposed to the above cases, a novel mutation was found in exon11of a patient with autosomal dominant early onset AD. This is a GCC-ACC transitioncorresponding to an Ala396Thr substitution in the HL-VII domain of the PS1 protein. Itspresence in the coding region of PS1 is thought to cause a change in the structure of thePS1 protein resulting in an alteration in amyloid precursor protein cleavage by constrainingthe structure of the protein. A better understanding of the complex etiology that underliesEOAD and FTD may be achieved through a multidisciplinary approach that combinesclinical and neurophysiological characterization of these diseases with molecularinvestigations of genetic components.