Performance analysis of a hybrid system under quality impact of returns
Kullanılmış ürünlerin kalite belirsizlikleri altında bir melez sistemin performans analizi
  1. Tez No: 181233
  2. Yazar: HÜLYA BEHRET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yeniden uretim, kullanılmış urünlerin, kalite ve diğer standartlara uygun şekildeü süu g syeni urünlere dünüştürülmesi sürecidir. Kullanılmış urünleri yeniden uretim sürecindeüu o us u u u süu ü udeğerlendiren sistemler, geleneksel uretim planlama ve kontrol yüntemlerinin verimliliğinig ü o gazaltan ceşitli faktürlerle yüzyüze kalmaktadır. Yeniden uretim sistemlerinde ureticilerşs o uu ü ütalepleri, yeniden değerlendirilen urünlerle, yeni urünlerle veya bunların karışımı ileg üu üu skarşılayabilirler. Bu tip sistemlere melez uretim sistemleri denilmektedir.s üBu calışmada; talebi yeni veya yeniden uretilmiş uründen karşılayan bir melezşs ü süu suretim sistemi incelenmiştr. Yeniden uretim hattında, girdileri oluşturacak olan kul-ü s ü slanılmış urünlerin kalitesinde, geri dünüş miktarında ve geri dünüş zamanında be-süu o us o uslirsizlikler vardır. Bu belirsizlikler hammadde sipariş miktarını, işlem sürelerini ves s umalzeme kullanım oranlarını etkilemektedir. Bu calışmada kullanılmış urünlerin kaliteşs süubelirsizlikleri güz ününe alınarak bu urünler uzerinde bir sınıflandırma yapılmış ve buo ou üu ü ssınıflandırmaya güre yeniden uretim işlem süreleri, malzeme kullanım oranları, yenideno ü s uuretim maliyetleri ve atık maliyetleri belirlenmiştir. Calışmanın amacı sistem cıktısınıü s şs şistenilen sipariş miktarları ile en iyi dengeleyecek ve urün başına düşen maliyeti ens üu s uskücukleyecek stok kontrol modelini araştırmaktır. Ceşitli stok kontrol stratejileriniuş ü s şskarşılaştırmak amacıyla ARENA simülasyon programı kullanılarak simülasyon model-ss u uleri kurulmuştur. Calışmanın sonucunda kullanılmış urünlerin kalite belirsizlikleri güzs şs süu oününe alınarak sınıflandırılmasının urün başına düşen toplam maliyette düşuş sağladığıou üu s us usüs g gbelirlenmiş ve melez sistemler işin en uygun stok kontrol modeli sunulmuştur.s c s
Özet (Çeviri)
Remanufacturing is the process which transforms used products, consisting ofcomponents and parts, into products that satisfy the same quality and other standardsas new ones. Systems that remanufacture used products face several complicatingfactors that limit the effectiveness of traditional methods for manufacturing planningand control. Original equipment manufacturers that choose to remanufacture their ownproducts can either meet the demand with remanufactured products, or new products,or a combination of both when they are perfect substitutes. Such systems are referredto as hybrid production systems.In this study we analyze a hybrid system which meet the demand with remanu-factured products, or new products, or a combination of both. In the remanufacturingstage there are uncertainties in the quality of remanufactured products, return ratesand return times of these returned products. These uncertainties affect the raw materialorder quantities, processing times and material recovery rates. In the study returnedproducts are classified by considering quality uncertainties and remanufacturing pro-cessing times, material recovery rates, remanufacturing costs and disposal costs aredetermined according to this classification. The objective of the study is to examinethe inventory control model that balances the system throughput with the order ar-rivals and minimizes the total cost per unit. In order to compare several inventorycontrol strategies simulation models are constructed by using the ARENA simulationprogram. In the conclusion of the study it is denoted that classifying returned prod-ucts according to quality uncertainties decreases the total cost per unit and the bestinventory control model for the analyzed hybrid system is proposed.