Stereoselective catalysis of the asymmetric desymmetrization of meso compounds by cinchona alkaloids
Siklik anhidridlerin çinkona alkaloidli ortamda enansiyomerik halka açılım reaksiyonları
  1. Tez No: 181235
  2. Yazar: ZEYNEP DERYA KUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada siklik anhidridlerin enansiyomerik halka açılım reaksiyonları çinkona alkaloidliortamda modellenmiştir. Halka açılım tepkimesinin gerçekleşebilmesi için olası ikimekanizma değerlendirilmiştir.1. Nükleofilik kataliz modelinde çinkona alkaloidleri nükleofil olarak davranarakanhidridle reaksiyona girip, kiral bir amonyak tuzu oluşturduktan sonra ortama verilenalkolle esteri oluştururlar.2. Genel baz katalizörü modelinde çinkona alkaloidleri nükleofil yerine baz gibidavranırlar. Bu modelde çinkona alkaloidi önce alkolle reaksiyona girerek ilk kompleksioluşturur, daha sonra kullanılan çinkona alkaloidine bağlı olarak oluşan ikincikompleksin anhidride saldırıp enansiyomerik halka açılım reaksiyonu vermesi beklenir.Yukarıda belirtilmiş olan iki mekanizma kuvantum mekaniksel moleküler orbital yöntemleriile modellenmiş ve meso-anhidridlerin halka açılımının enansiyomerik nedenlerine açıklıkkazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Asymmetric desymmetrization of meso cyclic anhydrides by selective reaction at one of theenantiotopic carbonyls has attracted considerable attention, because many meso cyclicanhydrides are available through Diels-Alder reactions of maleic anhydride and because thedesymmetrized products which contain chemically differentiated carboxy functions can beeasily transferred to other versatile chiral building blocks for numerous synthetic applications.In this study, the asymmetric desymmetrization of meso cyclic anhydrides mediated bycinchona alkaloids has been modelled. There are two proposed mechanisms for this reaction;general base catalysis and nucleophilic catalysis.1. In the nucleophilic catalysis mechanism, the cinchona alkaloid is acting as anucleophile by making a nucleophilic attack to the meso cyclic anhydride andforming a chiral acyl ammonium salt. This intermediate then reacts with the methanolin the medium yielding the final product.2. In the general base catalysis mechanism, the cinchona alkaloid acts as a general baserather than a nucleophile.The cinchona alkaloid first reacts with methanol forming acomplex. In the second step the methanol of this complex attacks the meso cyclicanhydride causing the ring opening of the anhydride.These two mechanisms have been modelled by using quantum mechanical molecular orbitaltheory with the aim of explaining the stereoselectivity in the ring opening reactions of mesocyclic anhydrides.