Modeling stereoselective reactions in solution
Stereoseçici tepkimelerin çözücü içinde modellenmesi
  1. Tez No: 312101
  2. Yazar: ASLI YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, halka-zincir-halka tautomerizasyonu ve asimetrik desimetrizasyon tepkimeleri çözücünün etkisi göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Birinci kısımda, 2-oxazolidinon türevlerinin enantiyomerik ara-çevirimlerini açıklayabilmek için halka-zincir-halka tautomerizasyon mekanizması incelenmiştir. 2-oxazolidinon türevleri tek enantiyomer olarak izole edilebilirler ve aksiyal kiral katalist olarak kullanılabilirler. Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi (DFT) ile yapılan hesaplamalar, bu mekanizma için ayrı ara ürünlere sahip olan iki olası yol olduğunu göstermiştir. Bu ayrı iki ürün, amido ara-ürünü ve imino ara-ürünü olarak adlandırılmıştır. Çalışmanın bu kısmı, benzer heterosiklik sistemlerin halka-zincir-halka tautomerizasyon mekanizmalarını anlayabilmek ve ön görülerde bulunmak için her iki yolun mekanizmasına ait ayrıntılarına ışık tutar. İkinci kısımda, siklik mezo anhidritlerin kınakına alkaloidlerinin varlığında alkoliz mekanizmasının incelenmesi amacıyla asimetrik desimetrizasyon mekanizması hesapsal analize tabi tutulmuştur. Çalışmanın bu kısmının ilk basamağında kınakına alkaloidlerinin konformasyonel analizi gerçekleştirilmiştir; bir sonraki adımda ise siklik mezo anhidritlerin kınakına alkaloidlerinin varlığında metanoliz mekanizması hem aşamalı yol hem de tek adımlı yollar dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ring-chain-ring tautomerization and asymmetric desymmetrization reactions are investigated by taking the solvent effect into account. In the first part, ring-chain-ring tautomerization mechanism is investigated by taking the effect of solvation into account in order to explain the enantiomeric interconversion of heterocyclic 2-oxazolidinone derivatives which are isolated as single enantiomers and have potential to be used as axially chiral catalysts. Density functional calculations reveal that there are two possible pathways with two different intermediary species which are amido and imino intermediates. This part of the study sheds light on the mechanistic details of both possible pathways to be able to understand and predict the ring-chain-ring tautomerization mechanism of similar heterocyclic systems. In the second part, the asymmetric desymmetrization mechanism is subjected to a computational analysis in an effort to investigate the alcoholysis of cyclic meso anhydrides in the presence of cinchona alkaloids. In the first step of this part of the study, the conformational analysis of cinchona alkaloids is carried out since the conformation plays a crucial role in enantioselectivity. Then, the mechanism of methanolysis of cyclic meso anhydrides catalyzed by cinchona alkaloids is considered by studying both stepwise and concerted pathways.