Searching for solar axions in CAST - CERN axion solar telescope
Cern axion güneş teleskobu - CAST deneyinde güneşten gelen axionların araştırılması
- Tez No: 181248
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ARIK, DOÇ. DR. SERKANT ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu calışmada CAST deneyinin genel ozellikleri verilmiş, deneyin ikinci aşamasınaşs ü s sgeşme calışmaları sırasında karşılaşılan problemlerin cozü mlerinin yanı sıra bu cozü mlerec şs ss şü u şü uulaşmak işin atılan adımlar aşıklanmaya calışılmıştır. Bunlar dışında detektorlerins c c şs s sanaliz programlarina da değinilmiştir.g sAxion parşacığı ve karanlik madde uzerine bir girişin yanı sıra CERN laboratuvaricg ü shakkinda da bir on bilgi verilmiştir.ü sCAST deneyinin detektürleri, calışma prensipleri, yapıları, kulllanılan zırh malzemeleri,o şsanaliz programları ve 2003 veri alma dünemi işinde elde edilen verilerden ulaşılano c ssonuşlarla, ayrıntılı bir şekilde aşıklanmıştır.c s c s
Özet (Çeviri)
In this work, a general overview of the CAST experiment is given, and solutionsto the speciï¬c problems that arose during the preperation time for the Phase II isexplained, as well as the steps that were taken to reach the solutions. The analysisprocedures of the collected data are also mentioned.Apart from a theoretical introduction about the axion particle and dark matter,a background on the CERN laboratory is presented as well.The detectors of CAST are described in detail, with their working principles,geometries, shielding materials, analysis programs and the results obtained from theirdata collected during the 2003 data taking period.