In search of the axion particle with RF cavities in CAST experiment at CERN
CERN'deki CAST deneyinde RF kaviteler ̇ile axion parçacığı araştırmaları
  1. Tez No: 664407
  2. Yazar: KAAN ÖZBOZDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, PROF. DR. SERKANT ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Axion, güçlü yük-parite sorununu çözerek güçlü çekirdek kuvvetinin neden yük-parite simetrisine aykırı davranmadığı sorusuna ışık tutmak için ortaya atılan bir psödoskalar bozondur. Axion ayrıca karanlık maddenin yapıtaşı olabilecek bir parçacık adayıdır. CERN axion güneş teleskopu (CAST), 20 yıldan uzun bir süre ̈önce güneşten gelebilecek yüksek enerjili axionları algılamak için kuruldu ve işleyişi boyunca beklentilerin üzerinde bir başarı gösterdi. 2017 yılında yayınlanan bir makalesinde CAST gelecek yıllar için belirlediği araştırma programının odağında karanlık maddeyi oluşturduğu düşünülen gökada halesi axionlarını aramak olacağını bildirdi. CAST-CAPP, dört mikrodalga kovuk ile ∼19-22μeV axion kütlesine denk gelen 4.7-5.4 GHz bandında karanlık madde olmaya aday axion parçacıklarını araştıran bir algıçtır. Birkaç yıl süren tasarım, kurulum ve deneme sonucu 2019 yılında ̧çalışmaya başlayan CAST-CAPP, birden çok dikdörtgen prizma şekilli, taşınabilir mikrodalga kovuğu faz eşleme yöntemiyle işleterek axion sinyalini yükseltme potansiyeli ile özgün bir deneydir. ̇İki veri alım dönemi sonucunda elde edilen ̈öncül sonuçlar, CAST-CAPP'ın mevcut axion araştırması sınırlarını genişleterek, axion parametre uzayında yeni alanları keşfettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Axion is a pseudo scalar boson that is predicted to solve the strong CP problem and therefore cast light upon curious CP invariance of the strong nuclear interactions. It is also a promising candidate to be the building block of the dark matter. CAST was invented more than 20 years ago as an axion helioscope, searching for high energy solar axions and it has exceeded the expectations throughout its operation. In a published article in 2017, CAST has declared a new research program to explore galactic halo(dark matter) axions. CAST-CAPP detector searches for dark matter axions using four microwave cavities that operate in 4.7-5.4 GHz band corresponding to ∼19-22μeV axion mass. It has started operation in 2019, after several years of design, installations and tests. CAST-CAPP is unique in a sense that it utilizes multiple portable rectangular cavities that can be phase-matched in order to amplify the axion signal. In 2 data taking runs, preliminary results indicate that CAST-CAPP has pushed the limits of axion search by exploring new regions in the parameter space.