Design and testing of a mechanical strain extensometer
Mekanik bir ekstansometrenin dizaynı ve testi
  1. Tez No: 181257
  2. Yazar: AHMET FERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHAN KALENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Temel amacı mekanik bir ekstansometrenin ortaya çıkarılması olan bu tez yapılangerekli hesaplamalar, analizler, imalat, elektronik aksam ve test gibi tüm dizayn evreleriniiçermektedir.stenen tip bir ekstansometreye en benzer örnekler literatürde araştırılmış, boyutu veyapısı ile ilgili önemli olan noktalar karara bağlanmıştır. Tüm bunlar yapılırken öngörülenhataların analizi yapılmış, temas kuvvetinin yeterliliği incelenmiştir. Ekstansometreningövde dizaynı tüm dizayn evresinin ilk bölümüydü. Bu bölümün en önemli kısmıekstansometrenin alt ve üst kollarının şekillendirilmesiydi. Bunları, sistem içinde yerdeğiştirme ölçümünde kullanılması muhtemel olan sensörlerin incelenmesi izledi. Teziniçeriğinde tanıtılan olası sensörler arasından LVDT seçildi ve bunun ardından ebadıboşluğu, ağırlığı, strok aralığı ve koordinat analizi ile de kollar üzerine montajı sonrasıdavranışı ile ilgili öngörüler göz önüne alınarak LVDT seçimi yapıldı. Bu adımlar atılırkenbir yandan da ölçüm sisteminin asansör bölümü dizayn edildi ve imalatı bitirildi.Alüminyum 7075 malzemesi kullanılarak ekstansometre gövdesi konstrüksiyonu baştanaşağı yapıldı. Yan elemanlar olan LVDT ve temas elamanlarına göre kollarınkonstrüksiyonu bitirildi. Bunun ardından kalibrasyon ünitesi imâl edildi. Bu ünite de dahilolmak üzere tüm ölçüm sistemi bitirilip elektronik sistemin montajı yapıldı ve kalibrasyonprosedürü adım adım açıklandı.Tez teorik olarak gerekli hesaplamaları, pratikte ise tüm dizayn ve imalataşamalarını, son dizayn aşamasına kadar olan varyasyonları ve son olarak da tümelektronik teçhizatın kurulumunu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis? main aim is to conduct the creation of a mechanical extensometer withits all design levels including its necessary calculations, analysis, manufacturing,electronics and testing of it.The most similar extensometers to the aimed design were investigated in literatureand the key point decisions were made about the dimensions and structure. While doingthis, essential calculations about predictable error analysis were made; contact forcepredictions were brought to a sufficient level. The extensometer body design was the initiallevel in design period. Those followed by the investigation of the possible sensors thatcould probably feature in the displacement measurement system. Among possible sensorswhich were presented in the thesis, LVDT was chosen to be used. That trailed by an LVDTselection phase to make decisions about the size, clearance, weight, stroke range andpredictions about its behaviors within coordinate analysis when it was mounted on thearms. While those steps were being taken, the elevator of the measurement system isdesigned and manufactured. Moreover, the extensometer body construction followed thatwith aluminum 7075. Then the arm construction considering the cooperative elements,LVDT and contact elements was made. Then this followed by design and manufacturing ofthe calibration unit. The whole measurement system including this unit is constructed andthe electronic installations are prepared and the calibration procedure is introduced step bystep.The thesis introduces the necessary calculations in a theoretical manner, the wholedesign and manufacturing periods, variations until the final design in a more practical wayand finally the installations of the whole electronic equipment on the measurement system.