Çeşitli muayene maddelerinden izole edilen atipik mikobakteriler
- Tez No: 18125
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KASIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
-39- SONUÇ VE ÖZET Muayene maddelerinden izole edilen mikobakterilerin üre me hızı, koloni morfolojileri, üreme ısıları, karanlık ve ışık ta yaptıkları pigment özellikleri, niasin teşkili, nitrat re- düksiyonu, semikantitatif katalaz, Tveen 80 hidrolizi deneyle ri, tellürit redüksiyomı, üreaz deneyi, Fe alımı deneyi v© j£ 5 NaCl'lü ortamda üreme deneyleri yapılarak identif ikasyona gi dilmiş ve sonuçlar belirlenmiştir. I- İzole edilen 7 a tipik mikobakteri susu Runyon grupla rına göre ayırım yapıldığında 1 tanesi I. grup fotokromo jen, 2 tanesi III. grup non-f otokromo jen, k tanesinin de IV. grup çabuk üreyenlere dahil olduğu belirlenmiştir. II- Fotokromojen gruba dahil suş balgamdan izole edilmiş, ışıkta sarı renkte pigment oluşturmuş, niasin deneyi, c/o 5 NaCl toleransı ve pirazinamidaz deneyleri negatif, semikantitatif katalaz aktivitesi, üreaz deneyi ve Tveen 80 hidrolizi deneyle ri pozitif olması dolayısıyle M.kansasii olarak isimlendiril miştir. III- Non-f otokromo jen olarak belirlenen 2 sustan biri bal gamdan izole edilmiş, pigment teşkil etmemesi, üreaz, Tveen 80 hidrolizi, nitrat redüksiyonu ve fc 5 NaCl toleransı deneyleri negatif, katalaz aktivitesi, tellürit redüksiyonu ve pirazina midaz deneylerinin pozitif olması dolayısıyle M. avium kompleksi diye isimlendirilmiştir.-4o- Diğer susta balgamdan izole edilmiş, pigment teşkil etme miş, pirazinamidaz, üreaz ve % 5 NaCl toleransı deneyleri ne gatif, semikantitatif katalaz aktivitesi, Tween 80 hidrolizi ve nitarat redüksiyonu deneylerinin pozitif olmasx dolayxsxyle M. terrae olarak isimlendirilmiştir. IV- Çabuk üreyen suşlardan 2 suş cerahat ve asit sıvısından izole edilmiş, 25° C ile 37° C'de üreme göstermiş,nia s in dene yi negatif sonuçlanmış, ışıkta ve karanlıkta pigment teşkil et miş, nitrat redüksiyonu, üreaz deneyi, pirazinamidaz deneyi, $ 5 NaCl toleransı ve Fe alımı deneylerinin pozitif olması do- layısıyle M.fortuitum olarak isimlendirilmiştir. Çabuk üreyen gruptan 3» suş idrar, 4. suş ise mide suyun dan izole edilmiş, 25-37 ve 45 C'lerde üreme göstermiş, nia- sin ve üreaz deneylerinin negatif olması, ışıkta ve karanlıkta pigment oluşturmaları, nitrat redüksiyonu, Tween 80 hidrolizi, pirazinamidaz, % 5 NaCl toleransı ve Fe alımı deneylerinin po zitif olması dolayısıyle M.phlei olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-4l- S U M M A E Y The mycobacteria isolated from clinical specimenswere identified by evaluating the results of the follwing tests: The growth rate, colony morphology, growth temperature, pigment formation in the light and dark, niacin formation, reduction of nitrate, semiquantitative catalase tests, re duction of tellurite, Tween 80 hydroysis test, urease tests, iron uptake, growth in the °/o 5 NaCl media. I- One of the strains were phot o chromo genie, M.kansasii. II- Two of the strains were non-photochromogenic, M. avi um complex! and M.terrae. Ill- Four of 7 strains were rapid growers, two of them we re M.fortuitum and the other two strains were M.phlei.