Structure formation on a quasicrystalline substrate
Kuazikristal substrat üzerinde yapı oluşumu
- Tez No: 181277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN MUNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yakın geşmişte, kuazikristal substrat uzerinde geliştirilen periyodik Al ï¬lmleri uzerinecs ü s üFlü ckiger ve diğerleri tarafından gerşekleştirilen düşuk enerjili elektron saşılması (LEED)u g c s us ü cdeneylerinde, geliştirilen Al ï¬lmin kalınlığına balı olarak, Al kafesinin yapısında, bir-s gbirlerine güre, alt katmandaki substratın onlu yapısıyla uyumlu aşılar yapacak şekildeo c s1yünlenmiş altılı simetrik alanlar bulunduğu güzlenmiştiro s go s .Kuaziperiyodik bir substrat uzerinde geliştirilen periyodik bir ï¬lmin yapısal o-ü s üzellikleri, simü le edilmiş tavlamalı molekü ler dinamik simü lasyonları kullanılarak ca-u s u u şlışılmıştır. Simü lasyonlar, Saitoh ve diğerlerinin saşılma deneylerinde elde ettikleris s u g c2kuazikristal yapıların atomik koordinatları kullanılarak oluşturulmuşturs s .Oluşan yapının, alt katmandaki kuazikristal substrattan kaynaklanan oteleme ves üdünme etkileri sergilediği anlaşılmıştır. Simü lasyonlardaki parametrizasyonun değişmesinino g s s u gsetkileri de araştırılmış ve oluşan nihai yapının karakteristiklerinde belirgin bir değişikliğes s s gs grastlanmamıştır. Fourier incelemeleri, 1 'deki saşılma deneyi sonuşları ile uyumludur.s c c1Flückiger, T., Y. Weisskopf, M. Erbudak, R. Lüscher and A.R. Kortan, ?Nanoepitaxy: Sizeu uSelection in Self-Assembled and Oriented Al Nanocrystals Grown on a Quasicrystal Surface?, NanoLetters, Vol. 3, 1717, 2003.2Saitoh, K., K. Tsuda and M. Tanaka, ?New Structural Model of an Al72 N i20 Co8 DecagonalQuasicrystal?, Journal of the Physical Society of Japan, Vol.67, No.8, pp.2578-2581, 1998.
Özet (Çeviri)
In recent Low Energy Electron Diï¬raction (LEED) Experiments by Flü ckiger et al. onuperiodic Al ï¬lms grown on a quasicrystalline substrate, it was observed that dependingon the thickness of the Al ï¬lm grown, the structure of the Al superlattice consists ofdomains of hexagonal symmetry that are oriented with respect to each other at angles1commensurate with the underlying decagonal structure of the substrate .The structural properties of a periodic ï¬lm grown on a quasi-periodic substratewas studied using molecular dynamics simulations with simulated annealing. Thesimulations were set up using the atomic coordinates of the quasicrystalline structure2as obtained from the diï¬raction experiments by Saitoh et al. .It is found that the structure formed exhibits translational and rotational eï¬ectsresulting from the underlying quasicrystalline substrate. The eï¬ects of changing theparametrization in simulations were also investigated and no signiï¬cant change in thecharacteristics of the ï¬nal structure formed was encountered. The Fourier investiga-tions are in compliance with the diï¬raction experiment results of 1 .1Flückiger, T., Y. Weisskopf, M. Erbudak, R. Lüscher and A.R. Kortan, ?Nanoepitaxy: Sizeu uSelection in Self-Assembled and Oriented Al Nanocrystals Grown on a Quasicrystal Surface?, NanoLetters, Vol. 3, 1717, 2003.2Saitoh, K., K. Tsuda and M. Tanaka, ?New Structural Model of an Al72 N i20 Co8 DecagonalQuasicrystal?, Journal of the Physical Society of Japan, Vol.67, No.8, pp.2578-2581, 1998.