Group key management in ieee 802.15.4 wireless networks
Ieee 802.15.4 düşük veri hızlı kablosuz kişisel alan ağlarında grup anahtarı yönetimi
- Tez No: 181290
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UFUK ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin konusu IEEE 802.15.4 standardı gibi düşuk data oranlı kablosuz kişiselus ü salan aËlarında güvenli bir grup anahtarı yünetimi şeması oluşturmaktır. letilen datanıng u o s shassas olduËu uygulamalarda, datanın güvenliËi kriptograï¬ teknikleri ile korunmalıdır.g u gGrup anahtarı bütün uyelere daËıtılır. Yeni uyeler dahil oldukşa veya eski uyeleruu ü g ü c üayrıldıkşa anahtar tekrar daËıtılır. Bu esnada güvenlik ve performans üzellikleri grupc g u oanahtarı yünetim algoritmalarıyla analiz edilir.oAlgoritma, uye olmayanların anahtarı elde etmesini veya tahmin etmesini en-ügelleyerek grup anahtarının güvenliËini saËlamalıdır. Algoritmanın performansı ise peku g gËşok faktüre dayanır. Ilk performans üzelliËi anahtarların hızla daËıtımını saËlayan algo-c o o g g gritma hızıdır. Kablosuz bileşenlerin işlem yapmalar güş harcamasına neden olur. Dahas s ucuzun pil ümrü ünemli olduËundan bu istenmeyen bir sonuştur. Standardın ihtiyaşlarınao uo g c cuygunluk ise başka bir performans faktürüdür.s ou uPerformans ve güvenlik üzelliklerine güre IEEE 802.15.4 aËları işin en iyi anahtaru o o g cyünetim algoritmasını bulmak uzere daha ünce ünerilmiş algoritmalar analiz edilipo ü o o ssonuşlar tartışılmıştır. Sonuşta var olan algoritmaların IEEE 802.15.4'ün ihtiyaşlarnac s s c u cuygun olmadıËı ortaya şıkmıştır. Bu nedenle üzellikle IEEE 802.15.4 standardı işing c s o curetilmiş bir grup anahtar yünetimi algoritması olan Hibrid Topoloji Grup Anatharü s oYünetimi Algoritması (HT-GKMA) ünerilmektedir.o o
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on establishing a secure group key management schemein low data rate wireless personal area networks, namely IEEE 802.15.4 standard. Inapplications where the transmitted data in group communication is sensitive, security ofthe data should be provided using cryptographic techniques. Security and performanceaspects of group key management algorithms are analyzed while initially distributingthe group key to all members and redistributing the keys when a member joins orleaves the network.Security of a group key management means that the algorithm should not let thenon-group members to have or guess the group key, while performance of the algorithmdepends on many factors. First performance attribute is the speed of the algorithmfor fast distribution of keys in an eï¬cient way. Then, regarding that the wirelesscomponents? computations cause it to consume power, and this is an unwanted aï¬ect,less computational need is important. And ï¬nally, suitability to the standard?s needsis another key performance factor.In order to determine the most suitable key management scheme, which oï¬ersthe best security and performance to IEEE 802.15.4 networks, previously proposed keymanagement algorithms are analyzed and the results are discussed. This analysis showsthat the existing algorithms do not ï¬t IEEE 802.15.4?s needs, leading us to propose anew group key management algorithm especially designed for IEEE 802.15.4 networks,namely Hybrid Topology Group Key Management Algorithm (HT-GKMA).