Students' perceptions of knowing and loving mathematics as reflected from their drawings
Öğrencilerin çizimlerinden yansıyan matematik bilme ve matematik sevme algıları
- Tez No: 181319
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim öğrencilerinin matematikbilen/bilmeyen/seven/sevmeyen öğrencilere yönelik imgelerini, öğrencilerin çizimlerinikullanarak ortaya çıkartmaktır. Bu imgeleri ortaya çıkarmak amacıyla ?Bir Adam Çiz?(Goodenough,1926), ve ?Bir Bilim nsanı Çiz? (Chambers,1983) testlerinden yolaçıkılarak ?Matematik bilen/bilmeyen/seven/sevmeyen bir öğrenci çiz? testi kullanılmıştır.Bu ölçek, farklı sınıf düzeylerindeki 72 kız ve 94 erkek (N=169) ilköğretim öğrencisiüzerinde uygulanmıştır.Bu çalışma sonucunda öğrencilerin matematik bilme/bilmeme ve sevme/sevmemealgılarını yansıtmak için 60 tane farklı imge kullandıkları görülmüştür. Bu imgeler sistemyaklaşımına (Baykal, 1978) göre ?hedefler?, ?toplumsal doku?, ?fiziksel ortam?, ?öğretimdonanımları?, ?öğretim yöntemleri?, ve ?öğretmen? şeklinde tanımlanmıştır. Bu yaklaşımagöre açıklanamayan ve sık kullanılan ?gülme?, ?üzülme?, ve ?soru işareti? imgeleri deayrıca incelenmiştir. Bu çalışmada ayrıca öğrencilerin matematiği bilişsel (bilme vebilmeme) ve duyuşsal (sevme ve sevmeme) açıdan, ve olumlu (bilme ve sevme) veolumsuz (bilmeme ve sevmeme) açıdan ayırt etme eğilimi olup olmadığı incelenmiştir.Sonuç olarak öğrencilerin matematik bilme/bilmeme/sevme/sevmeme imgeleriniyansıtırken sistem yaklaşımını kullanmadıkları, bireysel bir yaklaşım kullandıklarıgörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clarify the images that the primary school students have ofknowing/not knowing and loving/not loving mathematics as reflected from their drawings.Draw-A-Man Test-DAM (Goodenough, 1926) and Draw-A-Scientist Test- DAST(Chambers, 1983) gave birth to ?Draw-A-Student who knows/not know/loves/not lovesMathematics Test-DASMT? which then used in order to measure students? perceptions ofknowing/not knowing and loving/not loving mathematics. The sample of the study consistsof 72 female and 97 male students (N=169) of Orbay Primary School from different gradelevels.Results indicated that there are 60 images drawn by the students to reflect theirperceptions of knowing/not knowing and loving/not loving mathematics. Baykal?s (1978)?system view of instructional process? was utilized to describe and explain these images.Based on the system view, some of the images were described as an indicator of majorcomponents of the instructional system which are ?objectives?, ?social settings?, ?physicalsettings?, ?instructional media?, ?instructional procedure?, and ?teacher?. The images withhigh frequencies and not described with system view, were explained as the finerdiscriminations which were the images ?smiles?, ?sadness?, and ?question mark? in thisstudy. Lastly, the discriminations between the cognitive aspects of mathematics (knowingand not knowing) and affective aspects of mathematics (loving and not loving); andbetween positive standings of mathematics (knowing and loving) and negative standings ofmathematics (not knowing and not loving) were examined. In conclusion, the resultsindicated that the students do not have a system view in reflecting knowing, not knowing,loving, and not loving mathematics, in fact, they individualized it.