Effects of extremely low frequency electromagnetic fields on caspase activities
Aşırı düşük frekanslı elektromanyetik alanların kaspaz aktivitelerine etkisi
- Tez No: 181318
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAŞAK, DOÇ. DR. YAĞMUR DENİZHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünya üzerindeki hayatın tamamı doğada bulunan düşük frekanslı elektromanyetikalanların etkisindedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1996 yılında yapay olarak daüretilebilen bu tür elektromanyetik alanların sağlığa olan olası etkilerinin araştırılması içinbir proje başlatmıştır. WHO aşırı düşük frekanslı elektromanyetik alanları, frekanslarısıfırdan büyük, 300 Hz'den küçük alanlar olarak tanımlamaktadır. Bu çalışmaçerçevesinde, HEK 293 hücrelerine 50 Hz frekansında, iki farklı manyetik alan şiddetindeelektromanyetik alanlar uygulanmış, ve uygulama iki farklı maruz kalma zamanı süresinceyapılmıştır. Daha sonra elektromanyetik alanlara maruz bırakılan hücrelerde yedi farklıkaspaz enziminin aktiviteleri değişik zaman aralıkları ile ölçülmüştür. Enzimaktivitelerinde zamana bağlı bir dalgalanma bulunmuş, bu dalgalanmanın ana hatlarıylahem 100 hem de 25 µT manyetik alan şiddetlerinde ortak olduğu saptanmıştır. Kaspazlarınhemen tamamı 100 µT'da dört farklı maksimum değer vermekte, ve bu tepe noktalarınınyerleri zamansal olarak aynı gözükmektedir. 25 µT uygulandığında ise, maksimumdeğerlerin yerleri ve büyüklükleri değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak, yapılançalışma, aşırı düşük frekanslı elektromanyetik alanların HEK 293 hücrelerinde kaspazenzimlerini aktive ettiğini göstermekte, ancak bu etkinin zamana bağlı bir şekildedalgalandığı ve uzun dönemde sönümlendiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the World Health Organization (WHO) launched its internationalelectromagnetic fields (EMF) project in 1996, it has conducted international reviews ofthe evidence on whether exposure to static and extremely low-frequency (ELF) fieldsmight be harmful to health. ELF fields for WHO?s EMF project are defined as thosehaving frequencies above zero and below 300 Hz. In the framework of this study, theactivation of seven different caspases will be investigated systematically, whenextremely low frequency electromagnetic fields, are applied to the HEK 293 cell line.The selected frequency will be 50 Hz, which is the power transmission line frequencyin most parts of the world. Two different magnetic field strengths and two differentexposure durations will be applied to HEK 293 cells. Caspase activity levels are to bemeasured at different time points after exposure. At 100 µT, caspases gave anoscillation and four peaks at four, eight, 16 and 34-hour incubation periods. Thisoscillatory behavior can also be seen at 25 µT. The location and the number of thepeaks at 25 µT exposure were quite variable, but the activity periods of all caspasesseemed to be shorter than those exposed to 100 µT. The data presented here indicatethat when ELF-EMF is applied to the HEK 293 cells, all seven caspases investigatedare found to be activated, but this activation shows an oscillatory pattern, and in thelong run it seems to be damped by some intracellular mechanisms.