The effect of instructional support on learning gains from two simulated laboratory experiments on the relationship between two variables
İki değişken arasındaki ilişki ile ilgili iki simülasyon deneyinde öğretim desteğinin öğrenim kazanımları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 181322
  2. Yazar: NURAY SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ek bir öğretim desteğinin iki değişken arasındaki ilişki ile ilgilibirden fazla gösterim içeren iki simülasyon laboratuar deneylerinde, bu ilişkinin farkınavarmak ve bu ilişkiyi hatırlamak açısından etkisini araştırmaktır. Çalışma, stanbul'da birdevlet okulundaki yedinci sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırma ön test-son testdesenini kullanmaktadır. Toplamda 44 yedinci sınıf öğrencisi rast gele fakat altıncı sınıfmatematik ve fen dersleri not ortalamaları ile cinsiyetleri eşleştirilerek yirmi ikişer kişilikiki gruba ayrılmıştır. Her iki deney grubuna ön test olarak verilen ? ki Değişken Arasındakilişki Testi? ve aynı iki simülasyon laboratuar deneyleri bilgisayar laboratuarındauygulanmıştır. Ancak destek alan grup (Grup S) deneyler sırasında ek olarak verilençalışma kâğıtlarını doldurmuş, destek almayan grup ise (Grup NS) sadece simülasyonortamında yer alan yönlendirme ile çalışmıştır. Uygulama sonrası her iki gruba da iki testuygulanmıştır. lk olarak öğrencilerin simülasyon ortamındaki gösterimleri hatırlamadüzeylerini ölçmek için Gösterim Hatırlama Testi (RRT) verilmiştir. kinci olarak dauygulamadan dört gün sonra ? ki Değişken Arasındaki lişki Testi? son test olarakverilmiştir. Sonuçlar, çalışmaya katılan tüm öğrencilerin ön test ve son test sonuçlarıarasında anlamlı bir fark bulmuştur. Buna rağmen, ön test ve son test puanları arasındakifarklar hesaplanarak elde edilen öğrenim kazanımları açısından iki grup arasında anlamlıbir fark bulunamamıştır. Çalışma kâğıtları, destek alan grubun erişi düzeyinde diğer grubagöre anlamlı bir gelişme sağlamamıştır. Gösterimleri hatırlama düzeyi test sonuçlarınagöre de destek alan grubun ortalaması diğer grubun ortalamasından yüksek olmasınarağmen iki grubun performansları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak,iki değişken arasındaki ilişkiyi kavratma ile ilgili iki simülasyon laboratuar deneyleriesnasında verilen ek öğretim desteğinin yedinci sınıfların öğrenim kazanımlarına ve budeneylerde bulunan gösterimleri hatırlama düzeyi üzerine olumlu bir katkı sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study attempts to understand the effect of additional instructional supportin recognizing and recalling the relationships between two variables in two simulatedlaboratory experiments which include multiple representations. It was carried out with theseventh graders in a public primary school in Istanbul. Pretest-posttest group design wasused in this study. 44 seventh grade students were assigned randomly into two groups eachconsists of 22 students but trying to match the groups according to their sixth class scienceand math grade means and gender. Both groups were administered a pretest called ?Test onRelationships between two Variables? (TR-b2V pretest) and both made the same twosimulated experiments on the computer laboratory. However, the supported group (GroupS) completed a worksheet given as an additional instructional support during the simulatedlab experiments whereas non-supported group (Group NS) worked only with guidesincluded in the simulation environment. Both groups received two post measures. Firstly,Recall of Representation Test (RRT) was administered to assess the degree to whichstudents could recall the representations in the simulation environment. Secondly TR-b2Vwas administered as a posttest four days after the treatment. Findings indicated asignificant difference between pretest and posttest results for all participants. However, nosignificant difference was found between the Group S and Group NS in terms of learninggains which was calculated by differences of pretest and posttest scores. Worksheets didnot result in significant improvements in the performance of Group S according to GroupNS. Similarly, the Group S performed not significantly higher than the Group NS in termsof RRT scores although RRT mean of Group S was higher than RRT mean of Group NS.Therefore, the positive effect of the additional instructional support in two simulated labexperiments was inconclusive in terms of learning gains and recalling performance of theseventh graders.