The effectiveness of demonstrative computer animation in developing intuition: A case for gravitational acceleration
Bilgisayarla canlandırma gösteriminin sezgi gelişimine etkisi: Yerçekimi ivmesi örnek olayı
- Tez No: 181323
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı yerçekimi ivmesi kavramının 5., 6., 7. ve 8. sınıföğrencilerinde sezgisel yolla oluşup oluşmadığını belirlemek ve bilgisayarla canlandırmayönteminin kavramın gelişmesine etkisini saptamaktır. Bu çalışmada ön test-uygulama -son test yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma iki devlet okulunda, 2005-2006öğretim yılının 1. ve 2. dönemlerinde bir ders saati sürecek şekilde uygulanmıştır.Uygulamada, yaşları 11 ile 15 arasında değişen, toplam 283 öğrenci yer almıştır.Deneklerden, uçmakta olan bir kuş ile haraketine yeni başlamış, yere düşmekte olan birelmanın, birim zamanda ulaşmış olabilecekleri konumları işaretleyerek, cisimlerinhareketleri hakkındaki öngörülerini ifade etmeleri istenmiştir. Daha sonra, kuş ve elmanıngerçek zamanlı hareketi bilgisayar canlandırma gösterimiyle deneklere izletilmiştir.Yerçekimi ivmesiyle hareket eden elma ve sabit hızla hareket eden kuşun hareketi,birincisinde gerçek hızla olmak üzere, her defasında yavaşlatılarak, toplam dört defadeneklere izletilmiştir. Cisimlerin hareketini yavaşlatılmış gözlemleyenşekildedeneklerden, tekrar iki hareketlinin birim zamandaki konumlarını belirtmeleri vecanlandırmada izlemiş oldukları hareketlerle ilgili çoktan seçmeli testi cevaplandırmalarıistenmiştir. `Konumu Belirle' ölçeği öntest sonuçlarına göre, denekler arasında cisimlerinbirim zamandaki yerdeğiştirme miktarının aynı kalacağı veya düzensiz değişeceği yönündegenel beklenti olduğu ortaya çıkmıştır. McNemar testi sonuçlarına göre, bu genel beklentisontestte manidar düzeyde değişmiştir. Orbay . O. 5. ve 6. sınıflar ile Kami Saadet . O. 6.,7. ve 8. sınıf öğrencilerinin yerçekimi ivmesi hakkında sezgisel kavramlar oluşturmayayönelik anlamlı değişim gösterdikleri gözlenmiştir. Deneklerin fen dersi başarıları ile elmakonumlandırmaları arasında, son testte daha güçlenen manidar bir ilişki bulunurken, kuşkonumlandırmaları arasında manidar bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate if the gravitational acceleration conceptcan be intuitively formed in 5th, 6th, 7th and 8th grade students and to investigate theeffectiveness of using computer animation technique in the formation of this concept. Thedesign of this study is pretest-treatment-posttest quasi-experimental design. The study isconducted in the first and second semesters of 2005-2006 educational year with theparticipation of two state schools. The implementation lasted for one hour. The sample ofthe study is 283 students aging between 11 and 15 years. The subjects were asked toexpress their estimations about the motion of a flying bird and a free falling apple bylocating the positions of the objects at each unit time. After the pretest, the subjects werepresented the computer animation which shows the real-event motion of bird and apple.The subjects observed the accelerated motion of apple and constant velocity motion of birdfrom the computer animation four times, with slower motion each. After the treatmentsession, the subjects were again asked to locate the positions of apple and bird and toanswer the multiple-choice questions related with the motions observed in the computeranimation. According to `Locate the Position? pretest results, it is observed that there is agenral tendency among subjects to expect that both objects would move with constant orirregularly changing displacements. According to McNemar test results, it is concludedthat the general expectation among subjects have significantly changed in the posttest. It isobserved that there is a significant differnce between Orbay P.S. 5. ve 6. grade and KamiSaadet P. S. 6., 7. and 8. grade subjects? pre and posttest responses in favor of developingintuitive conceptions about gravitational acceleration concept. There is a significantcorrelation between subjects? science achievement score and their performance inpositioning the apple especially in posttest.