Radar cross section of arbitrary shaped multilayered objects
Rastgele şekilli çok tabakalı cisimlerin radar kesit alanı
- Tez No: 181326
- Danışmanlar: PROF. SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde rastgele şekile sahip çok tabakalı cisimlerin Radar kesit alanlarınınsaptanması üzerine çalışılmaktadır. Rastgele şekile sahip cisimler Radar teknolojileri ileilgili araştırma ve uygulamalarda önemli bir rol oynamaktadır. Uçaklar, füzeler ve bitkiörtüsü akla gelen ilk rastgele şekilli cisim örnekleridir. Bu tür cisimler ayrıntılıincelendiğinde bir çok farklı tabakadan meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bu yapılarınelektromagnetik dalgalara karşı gösterdiği davranış önemli veriler sunmaktadır. Onuniçin, bu tür yapılarla ilgili bir çok akademik çalışma bulunmaktadır. Bu tezdeki esasamaç küçük boyuttaki dielektrik tabakaları ardı ardına ekleyerek çok tabakalı eğriselşekilleri modellemektir. Modelleme esnasında quasi statik yaklaşımdan yararlanılmıştır.Geliştirilen yöntem kullanılarak içi boş silindirin modellemesi yapılmıştır. Yatay vedikey polarizasyonlar için ayrı ayrı Radar kesit alanları hesaplanmıştır. Daha sonra, eldeedilen sonuçlar bu konu ile ilgili diğer akademik çalışmaların sonuçları ilekarşılaştırılmıştır. Son olarak, elde edilen sonuçlar MATLAB simulasyonları iledesteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about Radar Cross Section (RCS) of arbitrary shaped multilayeredobjects. Arbitrary shaped objects have an important place in the study and application ofRadar technologies. Aircrafts, missiles, vegetation are the first examples of arbitraryshapes that come to mind. When they are investigated in detail, it can be seen that thesestructures are constructed with a number of different layers. The behaviors of these kindsof structures against electromagnetic waves provide considerable information. Therefore,many published papers about this topic exist in literature. The main purpose of this thesisis to model multilayered curved structures by adding small sized dielectric sheets one byone. Quasi static approximation is used in the modeling process. In addition, the methodis used to model a hollow cylinder. Both horizontal polarization RCS and verticalpolarization RCS are derived. After that, the results are compared with literature. Finally,the results are supported by MATLAB simulations.