Doğru akım güç kaynaklarında elektromanyetik filtre tasarımı
Electromagnetic filter design in direct current power supplies
  1. Tez No: 937985
  2. Yazar: AHMET EMİN SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde elektronik sistemlerin yaygınlaşmasıyla birlikte, elektromanyetik girişim (EMI) problemleri giderek artmaktadır. Özellikle doğru akım (DC) güç kaynakları, anahtarlamalı yapıları nedeniyle yüksek frekansta elektromanyetik gürültü üretmekte ve bu durum hassas elektronik bileşenlerin performansını olumsuz etkilemektedir. EMI gürültü seviyelerinin kontrol altına alınması ve elektromanyetik uyumluluk (EMC) gereksinimlerinin karşılanması amacıyla EMI filtreleri kullanılmaktadır. Bu filtreler, gürültüyü bastırarak sistemin çalışma performansını artırmakta ve sistemin EMC standartlarına uygunluğunu sağlamaktadır. DC güç kaynaklarından yayılan gürültü, sistemdeki cihazlara iletilerek hassas analog ve dijital sinyallerin doğruluğunu bozabilir, ölçüm sistemlerinde hatalara yol açabilir ve iletişim sinyallerini olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmada, DC güç kaynaklarında kullanılan elektromanyetik filtrelerin tasarımı ve optimizasyonu ele alınmıştır. Diferansiyel mod ve ortak mod gürültülerin bastırılması için farklı filtre topolojileri analiz edilerek çözümler belirlenmiştir. Simülasyon tabanlı analizler gerçekleştirilmiş ve çeşitli optimizasyon teknikleri uygulanarak filtrenin gürültüye karşı bağışıklığı artırılmıştır. Tez kapsamında, MIL-STD-461G askeri standardının CE102 temel eğri kriterlerine uygunluğu değerlendirilmiştir. Farklı anahtarlama frekanslarında çalışan DC/DC dönüştürücülerin EMI gürültü seviyeleri analiz edilmiştir. LTspice simülasyon programı kullanılarak EMI filtre yapılarının performansı test edilmiş ve uygun filtre tasarımı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, DC güç kaynaklarında EMI girişimini en aza indirmek amacıyla optimize elektromanyetik filtre tasarım yöntemleri sunmaktadır. Tasarlanan filtreler, sistemlerin elektromanyetik gürültüye karşı bağışıklığını artırarak performanslarını iyileştirmekte ve askeri standartlara uygunluğu sağlamaktadır. Böylece, DC güç kaynaklarından yayılan gürültü bastırılarak, hassas elektronik sistemlerin gürültüye karşı bağışıklığı artırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of electronic systems today, electromagnetic interference (EMI) problems are increasingly becoming more significant. In particular, direct current (DC) power supplies generate high-frequency electromagnetic noise due to their switching structures, which negatively affects the performance of sensitive electronic components. EMI filters are used to control EMI noise levels and meet electromagnetic compatibility (EMC) requirements. These filters suppress noise, enhance system performance, and ensure compliance with EMC standards. Noise emitted from DC power supplies can be transmitted to devices within the system, compromising the accuracy of sensitive analog and digital signals, causing errors in measurement systems, and negatively affecting communication signals. This study focuses on the design and optimization of electromagnetic filters used in DC power supplies. Different filter topologies are analyzed to suppress differential-mode and common-mode noise, and solutions are identified. Simulation-based analyses are conducted, and various optimization techniques are applied to enhance the filter's immunity to noise. As part of this thesis, compliance with the CE102 basic curve criteria of the MIL-STD-461G military standard is evaluated. The EMI noise levels of DC/DC converters operating at different switching frequencies are analyzed. The performance of EMI filter structures is tested using the LTspice simulation program, and an appropriate filter design is determined. In conclusion, this thesis presents optimized electromagnetic filter design methods aimed at minimizing EMI interference in DC power supplies. The designed filters improve system immunity to electromagnetic noise, enhance performance, and ensure compliance with military standards. As a result, the suppression of noise emitted from DC power supplies increases the immunity of sensitive electronic systems to noise.