A genetic algorithm approach to the tool allocation problem in flexible manufacturing systems
Esnek imalat sistemlerinde kesici takımların yerleştirilmesi problemine genetik algoritma yaklaşımı
- Tez No: 181333
- Danışmanlar: DOÇ. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, esnek imalat sistemlerinde kesici takımların yerleştirilmesi probleminiçözmeye yönelik olarak bir Genetik Algoritma (GA) geliştirilmesine odaklanmıştır.Tezgâhların magazinlerine kesici takımların yerleştirilmesi, esnek imalat sistemlerinde birkurulum problemidir ve sistem performansına esneklik, verimlilik ve kullanım oranıbakımından önemli etkileri vardır. Bu çalışmada tanımlanan kesici takımlarınyerleştirilmesi problemi, esnek imalat sisteminde rota esneklikleri olan farklı parçatürlerine ait parça gruplarının üretilebilmesi amacıyla bir grup tezgâhın sınırlı kapasitedeolan kesici takım magazinlerine kesici takımların yerleştirilmesidir. Parçaların operasyonrotası esnekliklerinin göz önünde bulundurulması ve parça gruplarının alternatif tezgâhlararasında bölünmesine izin verilmesi bu çalışmayı kesici takım yerleştirilmesi üzerineyapılan diğer çalışmalardan ayırt eden önemli özelliklerdir. Performans ölçüsü,karşılanamayan parça talebinin ve tezgâhlar arasındaki iş yükü dengesizliğinin ağırlıklıortalamasını minimize eden çok kriterli bir amaç fonksiyonu olarak belirlenmiştir.Problemin matematiksel programlama modeli sunulmuştur. Kesici takımlarınyerleştirilmesine yönelik dal-sınır yaklaşımı gibi kesin çözüm yöntemleri çok zor vekarmaşık olduğundan bir GA yaklaşımı önerilmiştir. Kromozomun yapısı ve genetikoperatörler probleme özel olacak şekilde tasarlanmıştır. Geliştirilen GA prosedürü birproblem seti üzerinde denenmiştir. Kesin çözüm algoritmaları ile karşılaştırıldığında,önerilen yaklaşımın makul hesaplama sürelerinde tatmin edici sonuçlar sağladığıgözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of a Genetic Algorithm (GA) to solve thetool allocation problem in flexible manufacturing systems (FMS). Tool allocation onmachines? tool magazines is a setup problem in an FMS and has significant effects on theoverall system performance in terms of flexibility, efficiency and utilization. The toolallocation problem as defined in this study involves allocation of tools into the limited toolmagazines of a set of machines in an FMS in order to produce a set of batches for parttypes that have route flexibilities. Consideration of the operation route flexibilities for partsand allowing splitting of part batches among alternative machines are importantcharacteristics of this study which differentiate it from other work on tool allocation. Theperformance measure is selected as a multi-criteria objective that minimizes the weightedsum of unsatisfied demand of parts and the workload imbalance among machines. Themathematical programming model of the problem is presented. Since the exact solutionprocedures such as branch & bound are intractable for the tool allocation problem, a GAprocedure is proposed. The chromosome structure and genetic operators are specificallydesigned. The developed GA procedure is tested on a set of problems. It is observed thatthe proposed approach provides satisfactory results in reasonable computation times whencompared to exact solution algorithms.