An approach to fms tool allocation problem with material handling considerations
Esnek imalat sistemlerinde takım atama problemine malzeme taşıma odaklı bir yaklaşım
- Tez No: 246249
- Danışmanlar: PROF. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, esnek imalat sistemlerinde (EİS) karşılaşılan takım atama problemine malzeme taşıma odaklı bir yaklaşım önermektir. İncelenen EİS'nin parçaları birden fazla alternatif operasyon rotasını kullanarak üretebildiği varsayılmaktadır. Ayrıca önerilen yöntemler; takım kartuşlarının kapasitesi, makina zaman kısıtlamaları ve ma kina takım uyumluluğu gibi kısıtları da göz önüne almaktadır. Öne sürülen problemin çözümünde amaç fonksiyonu, parçaların sistemde katettiği mesafelerin enazlanması olarak seçilmiştir. Bu amaçla makinaların tesis yerleşim planında bulundukları mevkiler arasındaki mesafeler kullanılmıştır. Çözüm için üç adet matematiksel formülasyon ve bir genetik algoritma önerilmiştir. Önerilen formülasyonlardan ilki, doğrusal olmayan karışık tamsayı, diger ikisi ise karışık tamsayı programlama modelidir. Önerilen genetik algoritma ise her bireyin uygunluğunun belirlenmesinde bir doğrusal program lama modeli çözmektedir. Son olarak, önerilen tüm bu çözüm metodları, detaylı sayısal analizlerle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to propose solution methods for solving the tool allocation problem with material handling considerations faced in a Flexible Manufacturing System (FMS). The FMS is assumed be capable of handling alternative process plans, which enables to produce the same part type with di ? erent operation sequences. Moreover, the tool slot capacity, machine time limitation, tool copy availability and machine-tool compatibility constraints are considered. The problem is tried to besolved with the objective of minimizing the total distance traveled by the parts during their production. In order to achieve that, the distances between machines, on which the tools are to be mounted, are taken into account. Three mathematical modelformulations and a genetic algorithm (GA) is proposed for solving this problem. The proposed mathematical model formulations include a mixed integer non linear programming (MINLP) model and two mixed integer programming (MIP) models. Theproposed genetic algorithm on the other hand, utilizes optimal solutions of linear programming (LP) models for determination of the ? tness values. The performance of these solution methods are tested by conducting extensive numerical experiments ongenerated problem instances.