A new nonlinear combination generator 'MyBoun'
Yeni bir doğrusal olmayan birleşik üreticisi 'MyBoun'
  1. Tez No: 181340
  2. Yazar: MELTEM DOĞANER ÖZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şifreleme sistemlerinde , genellikle yüksek periyotlu ve iyi istatiksel özelliklere sahipdiziler üretebilmeleri sebebiyle Doğrusal Geri Beslemeli Kayan Saklaç (LFSR) tabanlıanahtar üreticileri kullanılır. Ayrıca, donanım uygulamaları için de uygundurlar. Yapılarıcebirsel teknikler kullanılarak analiz edilebilir. Ancak doğrusal geri beslemeli kayan saklaçkendi başına bir anahtar üreticisinde olması gereken yüksek doğrusal karmaşıklığa sahipdeğildir. Doğrusal geri beslemeli kayan saklaçların doğrusallık özelliğini kırmak içinkullanılan yöntemlerden biri de pekçok doğrusal geri beslemeli kayan saklacın çıktılarındadoğrusal olmayan birleştirici fonksiyon kullanılmasıdır. Bu tipteki anahtar üreticileri doğrusalolmayan birleşik üreticileri olarak adlandırılırlar.Bu tezde, MyBoun isminde yeni bir doğrusal olmayan birleşik üretici tasarımıönerilmektedir. MyBoun'un temel özelliği Alternatif kil Arama Üretici (ABSG) elemanısayesinde cebirsel ataklara karşı dirençli olmasıdır. Görülmüştür ki, MyBoun talep edilen biranahtar üreticisinde olması geren tüm özelliklere sahiptir. Yüksek periyoda, yüksek doğrusalkarmaşıklığa, iyi istatiksel özelliklere, yüksek çıktı üretim oranına, ve rastgelelik özelliğinesahiptir. MyBoun basit bir şekilde donanıma yatkın ve birimsel bir anahtar üretici olaraktasarlanmıştır. MyBoun'un güvenliği bazı belirli saldırılar açısından incelenmiş ve tüm busaldırılara karşı dirençli olduğu görülmüştür. MyBoun saldırılara karşı güvenli, donanımsaluygulaması kolay olan, rastgelelik özelliğine sahip, iyi istatiksel özelliklere sahip, yüksekçıktı üretim oranlı, yüksek periyotlu ve yüksek doğrusal karmaşaya sahip anahtar üreticiihtiyacı olan tüm uygulamalar için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In cryptographic systems, usually linear feedback shift register based keystreamgenerators are used because of the fact that they can produce sequences with large period,good statistical properties. They are suitable for hardware implementation. Their structure canbe analyzed by using algebraic techniques. But a linear feedback shift register by itself cannot satisfy high linear complexity property that is required for a keystream generator. One ofthe methodologies used for destroying the linearity of linear feedback shift registers is to use anonlinear combining function on the outputs of several linear feedback shift registers. Thistype of keystream generators is called nonlinear combination generators.In this thesis, a new nonlinear combination generator design named MyBoun isproposed. The main property of MyBoun is resistance against algebraic attacks which isprovided by Alternative Bit Search Generator (ABSG) component. It is investigated thatMyBoun has all properties of a required keystream generator. It has large period, high linearcomplexity, good statistical results, high throughput rate, and the characteristic ofrandomness. MyBoun is designed as a simple hardware oriented, modular keystreamgenerator. Security of MyBoun is analyzed with respect to some known attacks and it isshown that MyBoun has resistance against all those attacks. MyBoun is designed for allapplications which need a keystream generator that is secure against attacks, that is easy forhardware implementations, that has characteristic of randomness, good statistical properties,high throughput rate, high period and high linear complexity.