Yan dalda oksim esteri taşıyan yeni metakrilat monomerleri ve polimerilerinin sentezi, karakterizasyonu ve stirenle kopolimerizasyonu
Synthesis and characterization of novel methacrylate monomer and their polymers having pendant oxime esters and their copolymerization with styrene
- Tez No: 181388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın ilk basamağında, benzofenon ve asetofenon başlangıç maddelerinin hidroksilamin hidroklorürle,sodyum hidroksit varlığında, etil alkol çözücüsünde, 25 oC' de etkileştirilmesi ile benzofenon oksim veasetofenon oksim sentezlendi. kinci basamakta benzofenon oksim ve asetofenon oksim bileşiklerinin kloroasetiloklorürle potasyum karbonat varlığında diklor metan çözücüzünde 0 C sıcaklıkta etkileştirilmesi iledifenilmetanon o-(2-kloroasetil) oksim ve 1-feniletanon o-(2-klorasetil) oksim bileşikleri sentezlendi. Üçüncübasamakta difenilmetanon o-(2-kloroasetil) oksim ve 1-feniletanon o-(2-klorasetil) oksim bileşiklerinin sodyummetakrilatla, asetonitril çözücüsünde 80 oC sıcaklıkta etkileşmesi ile 2-{[Difenil metilen)amino] oksi}-2-oksoetilmetakrilat (DPOMA) ve 2-{[(1-feniletiliden)amino]oksi}-2-oksoetil metakrilat (MMOMA) monomerlerisentezlendi. Daha sonra DPOMA ve MMOMA monomerleri azobisizobütironitril (AIBN) başlatıcısı ve 1,4-dioksan çözücüsünde 60 oC de radikalik çözelti polimerizasyonu yoluyla polimerleştirildiler. DPOMA veMMOMA monomerlerinin AIBN başlatıcısı ile 1,4-dioksan çözücüsünde 60 oC de stiren (ST) monomeri ilekopolimerleri sentezlendi. Monomerler, homopolimerler, ve kopolimerlerin yapıları, IR, 1H-NMR ve 13C-NMRteknikleri kullanılarak karakterize edildi. Kopolimerlerdeki monomer bileşimi elemental analiz ile belirlendi.Homopolimer ve kopolimerlerin termal davranışları, termogravimetrik analiz(TGA) ve yumuşama sıcaklıklarıdiferansiyel taramalı kalorimetre(DSC) yöntemleri kullanılarak belirlendi. Kopolimerisazyondaki monomerlerinreaktiflik oranları Kelen-Tüdos(K-T) ve Fineman-Ross(F-R) metotları kullanılarak hesaplandı. Ayrıca monomerve polimerlerin çeşitli bakteri ve mayalar üzerindeki biyolojik aktiviteleri araştırıldı.ANAHTAR KEL MELER: Metakrilat, Oksim esteri, Stiren, Monomer reaktivite oranı, Termogravimetri,biyolojik aktivite
Özet (Çeviri)
In the first step of this study, benzophenone oxime and acetophenone oxime was prepared by reaction ofbenzophenone and acetophenone substances with hydroxylamine hydrochloride in the presence sodiumhydroxide at the 25 oC in ethyl alcohol. In the second step, diphenylmethanone o-(2-chloroacetyl) oxime and 1-phenylethanone o-(2-chloroacetyl) oxime was prepared by reaction of benzophenone oxime and acetophenoneoxime with chloroacetyl chlorid in the presence potassium carbonate at the 0 oC in dichloromethane. In the thirdstep, 2-{[(diphenylmethylene)amino]oxy}-2-oxoethyl methacrylate (DPOMA) and 2-{[(1-phenylethylidiene)amino]oxy}-2-oxoethyl methacrylate (MMOMA) monomers were prepared by the reaction ofdiphenylmethanone o-(2-chloroacetyl) oxime and 1-phenylethanone o-(2-chloroacetyl) oxime compounds withsodium methacrylate at 80 oC in acetonitrile. The homopolymerization of DPOMA and MMOMA were carriedout in glass ampoules under N2 atmosphere in 1,4-dioxan solution at 60 oC with AIBN as an initiator. The freeradical copolymerizations of DPOMA and MMOMA with styrene (ST) were carried out in 1,4-dioxan solvent by13using AIBN initiator. The monomers, homopolymers and copolymers were characterized by Infrared (IR), C-1NMR and H-NMR techniques. The copolymer compositions were determined by elemental analysis. Thermalproperties of the polymers were also studied by thermogravimetric analysis (TGA) and differantial scanningcalorimetry (DSC). The monomer reactivity ratios were calculated according to the general copolymerizationequation using Kelen-Tüdos (K-T) and Fineman-Ross (F-R) linearization methods. In addition, the biologicalactivity of the monomers and polymers were investigated on the various bacteria and fungis.KEY WORDS: Methacrylate, Oxime esters, Styrene, Monomer reactivity ratios, Thermogravimetri, biologicalactivity