Küme değerli dönüşümlerin selektörleri, parametrelendirilmesi ve uygulamaları
Selectors and parametrization of the set-valued maps and applications
  1. Tez No: 181554
  2. Yazar: SERPİL ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK HÜSEYİN, DOÇ.DR. VAKIF CAFER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezde küme değerli analizin bazı problemleri araştırılmaktadır. Konveks değerliu g s golmayan sürekli küme değerli dünüşumlerin sürekli noktasal ε-yaklaşık selektürlerininu u g o usü u s ovarlığı incelenmiş ve iki veya daha fazla boyutlu uzayda tanımlı kompakt değerlig s gsürekli küme değerli dünüşumün keyfi yeterli küşuk ε > 0 işin sürekli noktasalu u g o us ü u uc ü c uε-yaklaşık selektürünün olmayacağı ürneklenmiştir. Verilen kapalı konveks değerlis ou u go s galttan yarı sürekli iki küme değerli dünüşumün toplamının sürekli selektürünün,u u g o usü u u ou ukeyfi ε > 0 işin verilen küme değerli dünüşumlerin sürekli noktasal ε-yaklaşık selek-c u g o usü u sn 'in kompakt konvekstürlerinin toplamı bişiminde güsterilebilirliği kanıtlanmıştır. Ro c o g salt kümeleri uzayı genişletilerek cebirsel yapı tanımlanmış ve değerleri genişletilmişu s s g s suzayda olan sürekli selektürial dünüşumlerin üzellikleri incelenmiştir. Küme değerliu o o us ü o s u gdünüşumlerin parametrelendirilmesi uygulanarak ve diferansiyel oyunlar teorisinino us üyüntemleri kullanılarak davranışı diferansiyel işerme ile verilen konfliktli kontrol sis-o s ctemler işin yaklaşım probleminin şüzümü incelenmiştir.c s co u u sAnahtar Kelimeler : Küme Değerli Dünüşum,u g o us ü Selektür,o Paramet-˙crelendirme, Diferansiyel Işerme, YaklaşımsProblemii
Özet (Çeviri)
In this thesis, some problems of set-valued analysis are considered. The existenceof continuous pointwise ε- approximate selectors of nonconvex valued and continuousset-valued maps is studied and an example is given, illustrating that if the compactvalued continuous set-valued map is defined on the space the dimension of whichis greater than one, then such a set-valued map need not have, in general, anycontinuous pointwise ε-approximate selector for every sufficently small ε > 0. It isproved that every continuous selector of the sum of two lower semicontinuous andconvex closed valued maps can be represented as a sum of two continuous pointwise ε-approximate selectors of the given set-valued maps. Enlarging the space of compactconvex subsets of Rn , the algebraic stucture is defined and the properties of thecontinuous selectorial maps with values in enlarged space, is investigated. Applyingthe parametrization of the set-valued maps and using the methods of the differentialgame theory, a solution of an approach problem for conflict control system, describedby differential inclusion is studied.Keywords : Set-Valued Map, Selector, Parametrization, Differential Inclu-sions, Approach Problemii