Hastanede yatan 6-12 yaş grubu çocuklarda uygulamaların yaratabileceği korku ve endişenin azaltılmasında hemşirenin yapacağı eğitimin etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 18162
  2. Yazar: BEHİCE EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma hastanede yatan 6-12 yaş grubu çocuklarda oral ve intramüsküler ilaç uygulamalarının yaratabileceği korku ve endişe belirtilerinin azaltılmasında hemşirenin yapacağı eğitimin etkinliğini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma, Î.U. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Eğitim, Uygu lama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalına bağlı kardiyoloji, infeksiyon, tüberküloz, nefroloji ve Acil Servis birimlerinde yatan 6-12 yaş arası 62 denek üzerinde gerçekleştirildi. Çocuk ve annelerine ait bilgi formları kaydedilerek değerlendirildi. Oral ve intramüsküler ilaç uygulaması ya pılan deneklerin I. ve II. uygulama sırasında gösterdikleri korku ve endişe belirtileri kaydedilerek değerlendirildi. Sonuçlar, bilgisayar tarafından değerlendirilmiş 2 ve değerlendirmede yüzdeleme ve x testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, çocukların birçok korkularının ve en dişelerinin olduğu, hastalık nedeniyle hastaneye yatışları sırasında yapılan uygulamalarla bu korkuların daha da art tığı görüldü. Çocuk hemşiresinin uygulamalar hakkında, uygulama öncesi yapacağı eğitimin çocuğun korku ve endişe lerini azalttığı veya tamamen ortadan kaldırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was planned to invertigate the efficiacy of the education given by the nurse in regard of reducing fear and anxiety of oral or intramuscular drug administration in the 6-12 age group of hospitalized patients. The study was performed on 62 cases between 6-12 years of age, hospitalized in the sections of cardiology, infections diseases, tuberculosis, and nephrology, and the emergency service of the Department of Pediatrics, Education and Research Hospital of Cerrahpaşa Medical Faculty of University of İstanbul. Data regarding the children and their mothers were recorded and evaluated on forms. The subjects sjmptoms of fear and anxiety were recorded and evaluated during the first and second oral and intramuscular drung administration The results have been evaluated by computer ; 2 istatis tically by using persentage and x tests. In conclusion, it was observed that children possessed a lot of fears and anxieties and these were enhanced with the procedures performed during hospitalization. It was also observed that the education given by the pediatric nurse before the administration of drugs reduces or overcomes the children's fears and enxieties.