Azo boyarmaddalerinin fotokimyasal prosesler ile giderimi
Removal of azo dyes by photochemical process
- Tez No: 181636
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ESEN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tekstil endüstrisi atık suları arıtılmadan alıcı su ortamlarına verilmeleridurumunda kontrolsüz anaerobik koşullarda toksik veya kanserojen aromatik aminlerioluşturmakta ve ayrıca estetik açıdan da sorunlar yaratmaktadır. Son yıllarda, organikbileşikleri CO2, H2O ya da inorganik tuzlara kadar parçalayan ya da biyolojik olarakgiderilebilecek ürünlere dönüştüren ileri oksidasyon prosesleri geliştirilmiştir.Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan C.I. Reactive Black5(RB5) diazo boyarmaddesinin, İleri Oksidasyon Prosesleri'nden, Foto-Fenton(Fe2+/H2O2/UV), Fenton (Fe2+/H2O2) ve H2O2/UV yöntemleri ile renk(RB5 ve KOİgiderimi araştırılmıştır. RB5 (renk) ve KOİ giderimine etki eden Reactive Black 5derişimi, H2O2 derişimi, Fe2+ derişimi ve sıcaklık gibi parametrelerin etkileriincelenmiştir. Deneyler normal camdan yapılmış manyetik karıştırmalı bir reaktördegerçekleştirilmiş ve ışık kaynağı olarak 254 nm dalga boyunda 8 W'lık Hg lambakullanılmıştır. Deneyler bir deneysel tasarım yöntemi olan tepki yüzey yöntemine(RSM) göre yapılmıştır. RSM nümerik optimizasyon yöntemi kullanılarak optimumgiderim koşulları belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonunda H2O2 ve Fe2+ derişimlerininartmasıyla renk ve KOİ gideriminin arttığı, boyarmadde derişimin artmasıyla ise her ikigiderimin de azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effluents from textile waste waters cause the generation of toxic andcarcinogenic aromatic amins in the case of uncontrolled anaerobic conditions inaddition to aesthetic problems. In recent years advanced oxidation processes which arecapable of mineralizing organic compounds to CO2, H2O and inorganic salts ordestructing into biodegradable products have been developed.In this study, the degradation of C.I. Reactive Black 5 diazo dye used widely intextile industry was investigated by Photo-Fenton (Fe2+/H2O2/UV), Fenton (Fe2+/H2O2)and H2O2/UV processes in terms of decolorization and COD removal. The effect ofconcentrations of Reactive Black 5, H2O2, Fe2+ and temperature on the color and CODremoval have been examined. Experiments were conducted in a magnetic stirredphotoreactor and a UV lamp emitting 254 nm wavelength at 8 W was used as a lightsource. Experiments were planned by response surface methodology (RSM) which isone of the experimental design methods. Optimum conditions were determined by usingnumerical optimization method of RSM. Color and COD removal increased as H2O2and Fe2+ dosages increased but decreased with the increase of initial RB5 concentration.