PIC mikrodenetleyici ile kapalı ortamda sıcaklık ve nem kontholü
Temperature and humidity control with PIC microcontroller in a closed environment
- Tez No: 181637
- Danışmanlar: PROF.DR. HAFIZ ALİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Mikroelektronik teknolojisindeki son gelişmelerden dolayı mikrodenetleyicilerendüstride kontrol amaçlı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikrodenetleyicilerinkullanım alanları içerisinde ev ve ofis makinaları ile endüstride sistemlerin kontrolişlemlerini gösterebiliriz.PIC mikrodenetleyiciler programlamada RISC teknolojisi adı verilen biryöntem kullanır böylece az sayıda komuta sahip olmalarına rağmen, hızlı veprogramlama esnekliği sağlarlar. Proseslerin kontrolü mikrodenetleyicilerleyapıldığında, yapılan işlerdeki proses değişkenleri üzerinde işlem yapabilme olanağı veyapılan işlemi PIC programına bağlı olarak değiştirebilme avantajı sağlarlar.Bu tezin amacı kapalı bir ortamda sıcaklık ve nemin istek doğrultusundadeğişimini gerçekleştiren kontrolü PIC mikrodenetleyici kullanarak gerçekleştirmektir.Bu amaca ulaşmak için sıcaklık ve nem sensörleri incelendi. Sıcaklık ve nemin kontrolüişleminde bu değerleri dijital olarak ölçmek ve kontrol etmek için PICmikrodenetleyicisinin kullanıldığı donanımlar geliştirildi. Sistemin kontrolünü sağlamakiçin de çeşitli yazılımlar geliştirildi.Sıcaklık ve nemi algılayan sensörler sıcaklık veya nemin istenilen değerlerdeolup olmadıklarını belirlemek için kullanılmıştır. Elektronik teknolojisindeki songelişmeleri göz önüne alarak sıcaklığı ölçmek için LM35 entegresinin kullanıldığı birdijital termometre geliştirildi. Kapalı ortamdaki sıcaklık ve nemi kontrol etmek için buiki işlem değişkenini algılayan SHT11 sensörü PIC mikrodenetleyicisi ile birliktedeneysel kontrol işleminde kullanıldı. Kontrol işlemi geri beslemeli kapalı döngükontrol sistemi ve ON/OFF kontrol olarak yapıldı.Yapılan kontrol işlemindeki programda sıcaklık ve nem ölçülmekte, istenilendeğerlere ulaşmak için ısıtma ve nemlendirme işlemi PIC mikroişlemcisine yazılanprograma bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.Gerçekleştirilen dijital termometrenin simülasyon çalışması ISIS programı ileyapıldı. Çalışmalarda geliştirilen uygulamaların pratik uygulamalarda ve bu yöndekiçalışmalarda kullanılma potansiyeli vardır.
Özet (Çeviri)
Microcontrollers are used extensively in the industry for the control purposesdue to the recent development in microelectronic technology. We can denote within themicroprocessor usage area home and office machines with control processing ofindustrial systems.PIC (Peripheral Interface Controller) microcontrollers are used programmingmethod called RISC (Reduced Instruction Set Computer) technology. Although theyhave a little number of commands, they provide speed and programming elasticity.Controlling the processes with microcontrollers provides calculation ability on processvariables and gives advantage of changing the processes depending on the software ofthe PIC.The aim of this thesis is to control the change of temperature and humidity in aclosed environment within the desired direction using the PIC microcontrollers.Temperature and humidity sensors are investigated to approach this purpose. In thetemperature and humidity control processing to measure and control these values asdigital, hardware are developed by using the PIC microcontrollers. Also to provide thesystem control various software are developed.Sensors which sense the temperature and humidity are used to determinewhether the temperature or humidity is at the desired value or not. Investigating therecent development of electronic technology to measure the temperature, a digitaltermometer is developed using the LM35 integrated circuit. Sensing these two processvariables to control the temprature and humidity in a closed environment at theexperimental control process, SHT11 sensor is used together with PIC microcontroller.Control processing is done via closed loop control with feedback and ON/OFF control.In the control processing program which is done temperature and humidity ismeasured and to approach the desired values heating and humidifying process isrealized depending on the program which is written on the PIC microcontroller.Simulation studies of the realized digital termometer are done on the ISISprogram. The applications developed within this research study have potential featuresfor practical applications and for future work within this direction.