Meme tümörlerinde ilkdefa ışın tedavisine alınan hastalarla-metastazdan sonra tekrar ışın tedavisine alınan hastaların anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 18168
  2. Yazar: SAKİNE BOYRAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
VII. ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ' ünde, ilk defa ışın tedavisine alınan (Primer meme C a) ve ikinci kez ışın tedavisine alınan (metastaz meme Ca) toplam 80 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışma, ışın tedavisine girmeden önce, hastalarda oluşan anksiyeteyi tesbit etmek ve çıkan sonuçlar dikkate alınarak neler yapılması gerektiğini saptamak amacıyla planlanmış¬ tır. Verilerin toplanmasında; görüşme formu, Durumluk ve Sürekli Anksiyete Envanteri (Staı Form TX-1 ve Star Form TX-2) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar yardımıyla değerlendirilmiş ve değerlendirmede; yüzdeleme, student“t”testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamına aldığımız vak'aların; % 37,5'ğu ilkokul mezunu % 67,5'ğu ev hanımı, % 73,7'si evli ve % 87,5'ğu çocuk sahibidir. Yaş ortalamaları ise 40-49 arasındadır. Sonuç olarak; eğitim düzeyi düşük olan hastaların,, ayrıca dul ve bekar olanların, sürekli anksiyeteleri daha yüksek ve istatistiki açıdan anlamlı, teşhisini bilmeyenlerin durumluk anksiyeteleri daha yüksek. Bununla birlikte, ışın tedavisi hakkında bilgi isteyenlerin durumluk ve sürekli anksiyeteleri daha yüksektir. Memesinin olmamasından eksiklik hisseden hastaların durumluk ve sürekli anksiyeteleri daha yüksek ve istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur. Fakat, ilk defa ışın tedavisine alınan vak'alar ile ikinci kez ışın tedavisine alınan vak'aların, radyoterapi öncesi Durumluk ve Sürekli anksiyeteleri birbirine yakın değerler olduğundan, istatistiki açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, her iki grubunda ışın tedavisinden önce aydınlatıcı bilgilere ihtiyaçları olduğu ve psikolojik sorunlarının varlığı saptanmıştır. Tüm bunların sonunda, kadınların meme kanseri konusun da eğitime, teşhis ve yapılan tedaviler hakkında aydınlatılma ya ve psikolojik olarak yardıma ihtiyaçları vardır.
Özet (Çeviri)
-63- VIII. SUMMARY This study was planned to determine the Anxiety, occur- ing before radio-therapy, and to determine the interuentions which are necessary. This research was carried out at oncology Institute of Istanbul University, by studying on 80 patients treated by radio-therapy. To collect data concerning the subject, interwiew form, scale of state and trait anxiety (Stai Form TX-1 and Stai Form TX-2) has been used. This data obtained was evaluated with a computer. For this student“t”test has been performed. In conclusion, two-groups of patient with breast tumor were investigated. The results about anxiety were compared with eachother. It has been found that there was significiant difference between the values of state and trait anxiety of the patients treated by radio-therapy for the first time and the values of state and trait anxiety of those treated by the same method for the second time after occuring of metastasis. And, we can say that this difference was not istatistically impor tant.