ARID3B expression in primary breast cancer samples
Primer meme kanseri örneklerinde ARID3B ekspresyonu
  1. Tez No: 383301
  2. Yazar: AYŞE SELCEN OĞUZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ARID3B, iyi korunmuş DNA bağlanma bölgesi içeren ARID ailesine bağlı bir proteindir. ARID3B'nin birçok fizyolojik ve patolojik süreçte önemli roller oynadığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Embriyonel gelişimde özellikle etkili olduğu düşünülen ARID3B, literatürde ortaya konan farklı deneyler ile birçok organ sisteminin gelişimiyle ilişkilendirilmiştir. Nöroblastoma ARID3B ile ilişkisi gösterilmiş, önemli ve sık görülen bir çocukluk çağı tümörüdür. Bu tümör tipinde ARID3B ekspresyon seviyelerinin tümör derecesi ile korele olarak değişiklik gösterdiği gösterilmiştir. Yine nöroblastomalar üzerinde yapılan bir çalışmayla ARID3B'nin bu hücrelerde apopitozu engellediği gösterilmiştir. Over tümörlerinde yapılan bir diğer çalışmada ise ARID3B'nin, nöroblastomalar üzerinde yapılan çalışmadan farklı olarak, TNFα yoluyla apopitozu indüklediği ortaya konmuştur. Grubumuz tarafından yapılan bir çalışmada ise ARID3B meme tümörlü hücre hatlarında, hücre hareketleri ile ilişkilendirilmiştir. Biz de çalışmamızda ARID3B'nin kanser oluşumu ve ilerlemesindeki etkilerini aydınlatabilmek için tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser olan meme tümörlerinde ARID3B protein ekspresyonunu immünhistokimyasal olarak araştırdık. Formalinle fikse edilmiş ve parafine gömülü 63 primer meme tümörü örneğinde yaptığımız çalışmamızda ARID3B'nin farklı lokalizasyonlardaki ekspresyonunun meme tümörünün tanımlanmış ve belli başlı prognostik parametreleri ile korelasyonunu karşılaştırdık. Çalışmamız sonucunda ARID3B'nin meme tümörlerinde ER ekspresyonu ile pozitif korelasyon göstermekle birlikte tümör derecesi, mitotik aktivite ve HER2 ekspresyonu ile negatif korelasyon gösterdiğini ortaya koyduk. Çalışmamızda çıkan sonuçlar ARID3B'nin meme tümörlerinde ER ve HER2 ekspresyonu ile ilişkisini ilk defa göstermesi açısından oldukça önemlidir. Ancak bu ilişkinin net olarak aydınlatılabilmesi için birçok farklı çalışmaya da ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ARID3B (AT-rich interaction domain 3) is a member of the family of ARID proteins, which constitutes evolutionarily conserved transcription factors implicated in normal development, differentiation, cell cycle regulation and chromatin remodeling. In addition, ARID3B has been linked to cellular immortalization, epithelial-mesenchymal transition (EMT) and tumorigenesis. Given the emerging roles of ARID3B in tumor development, we examined its expression in primary patient-derived breast cancer samples to further investigate and elucidate the role of ARID3B in cancer pathogenesis and progression. Therefore we used immunohistochemical (IHC) staining procedure using formalin-fixed paraffin-embedded (FFPE) blocks of 63 primary breast cancer samples. We compared ARID3B IHC staining according to different cellular localizations with major prognostic factors of breast cancer. Our results show that ARID3B nuclear staining is positively correlated with ER status of the tumor and negatively correlated with tumor grade, mitotic activity and HER2 expression. This study is significant in terms of revealing an important and novel relationship between ARID3B expression and ER and HER2 expression in breast cancer. Further studies will reveal the functional significance of the correlation between ER, HER2 and ARID3B expression which may improve our current knowledge of this relatively novel but potentially interesting protein.