Üniformanın hasta ve hemşireler üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 18169
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
66 ÖZET Bu araştırma. hemşire üniformasının hemşire ve hastalar üzerindeki eskilerini araştırmak ve bu konuda yapılacak girişimlere rehber olmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma, İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fa kültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama, Hasta- haneleri dahiliye, çocuk ve psikiyatri servisleri ile Sağlık Bakanlığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesi psikiyatri kliniklerinde yatmakta olan 170 hasta ve bu alanlarda çalışan 50 servis hemşiresini kapsamıştır. Veriler, araştırmacı tarafından çeşitli literatür bilgisine dayanılarak her bir gurup için farklı olarak hazırlanan anket formundan ve araştırmacımın gözlemlerinden yararlanılarak toplanmıştır. Sonuçlar bilgisayar ile değerlendirilmiş ve: değerlen- 2 dirmede yüzdeleme ve Chi Square test (x testi) kullanılmıştır. Sonuçta, üniformanın hemşirem ve özellikle hastalar üzerine olumlu ve çok az olumsuz etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY The aim of this research is to investigate the efects of nurses uniform upon thea selves and their patients and ta< provide a= guidance with the attempts concerning this matter. The study included 170 patients hospitalized at the departments of pediatrics, psychiatry and internal diseases of The University of Istanbul, The Cerrahpaşa Faculty of Medicine ; The University of Istanbul Research and Practice Hospital plus at the department of psychiatry of The Ministry of Health The Bakırköy Hospital ocf Psychiatry and Neurology and 50 nurses working in those-- fields. Data were gathered from the personal observations of the researcher and a questionnaire prepared by the. re searcher for each group seperately,and by the- way of studies compiled from various literatüre.. The results were interpreted by the asİ3tance of a coa- Jputer and' percentage and Chi Square teat (x2 test) were used. As a result, it was concluded that the uniform was positively affecti^eon nurses and especilly patients and it had few negative effects on them*