Bitkilerde su iletiminin ilköğretim öğrencileri tarafından anlaşılma düzeyleri
The understanding levels of water transport in plants by students in elementary schools
- Tez No: 181704
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HULUSİ ÇOKADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim öğrencilerinin bitkilerde su iletimi konusundaki bilgi düzeylerinibelirlemek ve sınıflar arasındaki bilgi düzeylerini karşılaştırmaktır. Araştırma, Niğde il merkezindekiyedi farklı ilköğretim okulunda öğrenim gören 5., 6., 7. ve 8. sınıflardaki toplam 591 öğrenci ileyürütülmüştür. Araştırmada bitkilerde su iletimi konusu ile ilgili altı adet açık uçlu sorudan oluşanbir anket ile veri toplanmıştır. Öğrencilerin her bir soruya vermiş oldukları cevapları değerlendirmekamacıyla bir değerlendirme ölçeği oluşturulmuştur. Değerlendirme ölçeğinde, sorulara verilencevaplar için birden beşe kadar kategoriler oluşturulmuş ve cevapların değerlendirilmesi bukategorilere göre yapılmıştır. Elde edilen bulgular sayı ve yüzde olarak tablolarla sunulmuştur. Eldeedilen bulgulara göre, ilköğretim öğrencilerinin vermiş oldukları cevapların gerekçelerini yeterinceaçıklayamadıkları ve konu ile ilgili bilgileri daha çok öğretmenlerinden edindikleri anlaşılmıştır.Öğrencilerin bitkilerdeki su iletimi konusunda bilgi düzeylerinin yeterli seviyede olmadığı ve konu ileilgili bazı yanlış kavramalarının olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ilköğretim öğrencilerininbitkilerde su iletimi konusundaki bilgi düzeylerinin sınıf seviyeleri yükseldikçe arttığı gözlenmiştir.Öğrencilerde konular arasındaki bütünlüğü sağlayabilmek ve kavram yanılgılarını giderebilmek içinkavram haritaları ve kavram değişim metinleri gibi yöntemlerden yararlanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the knowledge levels of students in elementaryschools about water transport in plants and to compare the knowledge levels among different grades.The data were gathered from a total of 591 students who were in 5th, 6th, 7th, and 8th grades in sevendifferent elementary schools in the city center of Nigde. In this research, we collected the data byemploying a questionnaire which is comprised of six open-ended questions about water transport inplants. The assessment scale was constructed to evaluate answers to each question by the participants.In this assessment scale, we constructed categories between 1 and 5 to demonstrate the possiblecategories of answers. The answers were evaluated based on these categories. We showed the obtainedfindings on the tables in numbers and in percentages. By these findings, it has been demonstrated thatmiddle school students could not explain the reasons of their answers clearly and that they usuallylearn about this subject from teachers. We found that students do not have higher-order knowledgelevels about the water transport in plants and that they demonstrated some misconceptions on thesubject. As a result, it has been realized that the knowledge levels of students increase about watertransport in plants when their grades get higher. We recommend that alternative methods such asproblem-based teaching and conceptual change texts should be used to prevent misconceptions and toprovide a better understanding about the subject for students.