Tekstil sanayiinde madde ve enerji bilançoları, örnek boya sanayii
Mass and energy balance in textile industry, example of dyeing industry
- Tez No: 181711
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Rekabetin her geçen gün arttığı tekstil sektöründe firmaların rekabet edebilirliğinisürdürmeleri büyük oranda girdi maliyetlerini düşürmekle mümkün olabilecektir.Türkiye'de tekstil işletmelerinde madde ve enerji en önemli girdilerdir. Özellikle enerji,yenilenebilir kaynakların azalmasıyla daha önemli bir konuma gelmiştir. Bunun için enerjitüketimlerinin üretimle ilişkisinin belirlenmesi ve enerji yönetim programlarınınuygulanması rekabet şansını yükseltecektir.Bu yüksek lisans tez çalışmasında Denizli'de faaliyet gösteren tekstil boyahanelerindenbirinde madde ve enerji tüketimleri incelenmiştir. Bununla ilgili bir maliyet analizihazırlanmıştır.Bu incelemeler sonucunda madde ve enerji maliyetlerinin tekstil sektöründe ciddi birşekilde fazla olduğu ve enerji yönetim programının uygulanarak bu maliyetlerin azaltılmasıgerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Big competition among the textile industries in the world, forces the companiesworking in this field to reduce their costs in the raw materials used and in the productionlines worked as well as energy used in the factory.Especially in Turkey, this is a very important factor, since their shareis high in textileindustry and Turkey is short on energy and depends much on the fossils energy sources,which oil prices always going high, this makes it more important. Because of this, companiesworking in this field in Turkey must take extra care and pay attention to reduce their costsby using the necessary mass and energy balances in their factories.In this study, mass and energy balance of a textile dying factory in Denizli is investigatedto determine the share of costs of raw materials and energy in factory. It is determined thatthe raw materials and energy costs really takes an important and serious share of the costsand some serious attempt must be taken to reduces them.