Fen bilgisi öğretiminde drama yönteminin kullanımı
Using method of drama in science education
  1. Tez No: 181712
  2. Yazar: GÜLÇİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HULUSİ ÇOKADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim fen bilgisi derslerinde yaratıcı drama yöntemininöğrencilerin akademik başarıları ve fen bilgisi dersine yönelik tutumları üzerindeki etkiyiincelemektir.Araştırma 2005-2006 eğitim öğretim yılında Denizli Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneğilköğretim Okulu 7. sınıfında okuyan 45 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada kontrol grupluön-test son-test modeli kullanılmıştır. Deney grubunda yaratıcı drama yöntemiyle, kontrolgrubunda ise geleneksel yöntemle ?Tüm Canlılarla Ortak Yuvamız Mavi GezegenimiziTanıyalım ve Koruyalım? ünitesi işlenmiştir.Öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için Fen Bilgisi ünite başarı testihazırlanmıştır. Fen Bilgisi ünite başarı testi ve Fen Bilgisi dersine yönelik tutum testideneysel çalışma öncesinde ve sonunda ön-test ve son-test olarak her iki gruba dauygulanmıştır. Bu testlerin sonucunda elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for SocialScience) programıyla çözümlenmiştir.Araştırma sonucunda yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubu ile gelenekselyöntemin uygulandığı kontrol grubunun başarı düzeyleri ve Fen Bilgisi dersine yöneliktutumları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of creative drama method onstudent?s academic achievement and their attitude towards science lessons. The study wascarried out during 2005-2006 educational year, at the Denizli Okul Yaptırma ve YaşatmaElementary School, on 7th grade with 45 students. Creative drama method was used in theexperimental group, and the traditional method in control group. The subject of ?TümCanlılarla Ortak Yuvamız Mavi Gezegenimizi Tanıyalım ve Koruyalım? was taught to theboth groups.The science achievement test was prepared to determine student?s academic achievementalong with an attitude test to measure student?s attitudes towards science. The scienceachievement and attitude tests were administered to both groups before the application aspre-test and after the application as post-test. The results were examined in SPSS (StatisticalPackage for Social Science) program.The results revealed significant differences between experimental and control groups intheir academic achievement as well as their attitudes towards science. The experimentalgroup scored significantly higher than the control group.