Tekstil sanayiinde boyahane atıksuyundan ısı geri kazanımı: Gerçek bir işletme örneği
Heat recovery from painting wastewater in the textile industry: A real business example
  1. Tez No: 661747
  2. Yazar: EMRE KALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ÇAĞLARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ve dünya nüfusunun artması, yaşam standartlarında değişikliklere yol açmıştır. Buna paralel olarak artan ihtiyaca karşılık, başta fosil kökenliler olmak üzere enerji kaynaklarındaki azalma, bu kaynakların etkin ve verimli kullanımını kaçınılmaz kılmaktadır. Diğer taraftan hemen her sektörün temel girdisi olan enerji, tekstil sektöründe de ana maliyet unsurlarından biridir. Türkiye'de özellikle istihdam ve ihracat açısından önemli bir yeri olan sektörün, gelişen teknolojiye ve hızla büyüyen rekabet ortamına ayak uydurma zorunluluğu vardır. Tekstil terbiye işletmelerinde kullanılan, boyarmadde ve diğer kimyasal maddeler atıksu kirliliğine yol açmaktadır. Dünya genelinde yılda 700 000 ton boya üretildiği belirlenmiştir. Tekstil endüstrisinde bir ton ürün başına 200 ile 350 m3 aralığında atıksu oluşmaktadır. Bugün hem enerji tüketimini, hem de önemli kirlilik içeriği bulunan atıksu oluşumunu azaltmak, tekstil sanayiinin öncelikli konuları arasına girmiştir. Bu çalışmada gerçek bir tekstil işletmesinde boyahane atıksuyundan ısı geri kazanımı konu edilmiştir. Atıksudan ısı geri kazanımı ile sağlanan enerji tasarrufu ve sistemin kurulum maliyetini karşılama süresi hesaplanmış, ulaşılan sonuçlar değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology and the increase in the world population has led to changes in living standards. In parallel with the increasing need, the decrease in energy resources, especially those of fossil origin, makes the efficient and effective use of these resources inevitable. On the other hand, energy, which is the main input of almost every sector, is also one of the main cost elements in the textile sector. a particularly important place in terms of employment and exports within the sector in Turkey, there is necessity to keep pace with rapidly evolving technology and growing competition. Dyestuffs and other chemicals used in textile finishing businesses cause wastewater pollution. It has been determined that 700,000 tons of paint are produced annually worldwide. In the textile industry, 200 to 350 m3 of wastewater is generated per ton of product. Today, reducing both energy consumption and wastewater generation with significant pollution content has become one of the priority issues of the textile industry. In this study, heat recovery from dyehouse wastewater in a real textile business is discussed. The energy savings provided by heat recovery from wastewater and the time to cover the installation cost of the system were calculated, the results obtained were evaluated and recommendations were made.