Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Beyoğlu işletme bölgesi 34,5 kV'luk bir besleme hattının simulink ile modellenmesi
Modelling a 34,5 kv feeder of Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'s Beyoğlu region with simulink
- Tez No: 181785
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hazır enerji kaynaklarını ekonomik olarak kullanabilmek çok önemlidir. Artan enerjitaleplerini karşılayabilmek için, yüksek teknoloji, yetişmiş insan gücü ve büyükenerji yatırımları gerekmektedir. Standartlara uygun olmayan malzemelerinkullanılmasından veya teknolojiden yeterince faydalanılmamasından doğankayıpların bedeli, tüketici tarafından ödendiği gibi can ve mal güvenliği açısından dabüyük tehlikeler doğurmaktadır. Bu riskleri ve kayıpları asgariye indirmek ve enerjisarfiyatını en uygun seviyede tutmak vazgeçilmez bir hedef olmuştur. Bu hedefigerçekleştirmenin en etkili yolu; elektrik enerjisinin üretildiği, iletildiği, dağıtıldığıve tüketildiği tüm elektrik tesislerinde otomasyon sistemleri kurmaktır. Bu sistemlerikurabilmek için kullanılabilecek etkili programlardan biri de şüphesiz Matlab veSimulink'tir.Matlab kolayca öğrenilebilen bir programlama dili olmasıyla birlikte aynı zamandabir teknik işlem platformudur. Matlab, temel matematik ve veri analizi, görsellik,algoritma ve uygulama geliştirmelerinde gelişmiş görsel ve grafiksel araçlar sunar[1]. Bu tez çalışmasında elektrik dağıtım şebekeleri incelenmiş ve Boğaziçi ElektrikDağıtım A.Ş'nin Beyoğlu İşletme bölgesindeki 34,5 kV'luk bir fiderin, Simulinkkullanılarak irdelenmesi ele alınmıştır. Simulink kullanılarak farklı yük aktarımlarıneticesinde gözlenen akım-gerilim değişimleri, kısa devre akımları ve gerilimdüşümleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is so important to use ready energy sources economicly. It requires hightechnology, qualificated human resources and huge energy costs to provideincreasing energy demands. Using non-technologic methods or non-standardmaterials causes many losts, and these losts are paid by customers and also theycause deaths. Because of that risks, main target is minimising costs and risks andcatching optimal settings with energy. The best way to make real that target is, tobuild energy automation systems at energy providing plants, transmission lines andenergy distribution systems. One of the most effective method to build this systemsis, using Matlab and Simulink program and its widely toolboxes.Matlab is an easy-learnable programming language, besides it is a technical processplatform. Matlab provides, basic mathematic and data analysis, visuality, algorithymand graphical tools. This thesis contains power distribution systems, and one of 34,5kV feeder line of Bogazici Electrical Distribution A.Ş.?s Beyoğlu Region is analysiedand modelled with simulink. Current and voltage changes, short circuit analysis andvoltage decreases are examined with using Simulink when different loads appear.