Elektrik dağıtım şirketlerinde kayıp ve kaçağın incelenmesi
Investigation of lost and illegal usage in a power distribution company
  1. Tez No: 586822
  2. Yazar: ABDULCEBBAR AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Elektrik enerjisi günümüz modern yaşamın her alanında kullanılmaktadır. Elektrik enerjisine yönelik güç talebinin artması sadece daha fazla elektrik üretmeye yönelik bir politikayı değil aynı zamanda elektrik enerjisindeki kayıp ve kaçak oranının da düşürülmesi politikasını da birlikte yürütmeyi gerektirmektedir. Ülkemizdeki kayıp kaçak oranı yaklaşık %15 civarındadır. Gelişmiş ülkelerde % 2-3'lere kadar düşebilen kayıp oranlarıyla karşılaştırıldığında Türkiye'deki durumun iç açıcı olmadığı görülmektedir. Ülkemiz ekonomi yönetimi ve EPDK tarafından Dağıtım şirketleri için bu kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesi en önemli hedeflerden biri olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada İstanbul Avrupa yakasında elektrik dağıtım işini üstlenen BEDAŞ'ın (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.) kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesi kapsamında kullandığı veritabanları ve sistemler esas alınarak Dağıtım Şirketlerindeki kayıp ve kaçak politikası ve gelişimi incelenecektir. BEDAŞ ve tüm dağıtım şirketleri, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) yönetmelikleri kapsamında; kesintisiz elektrik enerjisi hizmeti sağlama, arıza tespit ve giderme işlemlerinin kısa sürede halledilmesi ve elektrik kaçak ve kayıplarını en aza indirme sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu hedefe ulaşmak için modern cihaz ve teçhizatların kullanımı artmakta, eski trafolar kaybı azaltan yeni modellerle değiştirilmekte ve OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi), AYS (Arıza Yönetim Sistemi), CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) gibi veritabanları ve sistemler kullanılmaktadır. Yapılan araştırmada Türkiye'nin ene büyük dağıtım şirketi olan BEDAŞ'ın kaçak ve kayıpla mücadelede giderek daha profesyonelleştiği, diğer dağıtım şirketlerine nazaran daha önde olduğu ve yıllara göre kayıp ve kaçak oranlarının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Electric energy is used in all areas of life. Increasing demand for electricity requires not only a policy of generating more electricity, but also a policy of reducing the loss and leakage rate of electricity. The rate of loss and leakage in our country is around 15%. Compared with loss rate to as low as 2-3% in developed countries it seems to be a bleak situation in Turkey. Reducing these loss and leakage rates is the primary target for distribution companies. In this study, the databases and systems used by BEDAŞ (Boğaziçi Electricity Distribution Company.), which undertakes the electricity distribution business on the European side of Istanbul, as well as loss and leakage policy will be examined within the scope of reducing loss and leakage rates, BEDAŞ, within the scope of EPDK (Energy Market Regulatory Authority) regulations; The Company strives to provide uninterrupted electrical energy service, detect and eliminate the problems in a short time and minimize the leakage and loss of electricity. In this respect, the use of modern devices and equipment increases, old transformers are replaced with new models that reduce loss and databases and systems such as FMS (Fault Management System), AMRS (Automatic Meter Reading System), GIS (Geographic Information Systems) are used. According to the research, BEDAŞ has become more professional in combating illegal and loss usages and more successful than other distribution companies as loss and leakage rates have decreased compared to years.