Erişim şebeke sistemleri mukayesesi ve maliyet programı
Comparing communication network systems and cost program
  1. Tez No: 181809
  2. Yazar: CANSEL AKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Telekomünikasyon şebekesi bünyesinde santral ile abone arasındaki iletişimisağlayan sistemlere erişim sistemleri adı verilir. Erişim şebekelerinde; transmisyonortamı olarak bakır iletkenli kablo, F/O kablo, koaksiyel kablo, uydu veya kablosuzsistemler kullanılır.Telekomünikasyon Şebekelerinde yatırım yapılırken erişim şebekesininoluşturulmasında ve kullanılacak tekniklerin seçiminde: abone kategorilerine veservis taleplerine, nüfus ve buna bağlı haberleşme servislerinde öngörülen abonetahminlerine, mevcut telefon trafiği ile internet üzerinden yapılan telefon trafiğindekiartışın karşılanması, bölgenin coğrafik özellikleri gibi makro hedefler belirlenerekplanlanır.Telekomünikasyon şebekesinin maliyeti yukarıda sıralanan erişim tekniklerininmaliyetiyle değişmektedir. Gerekli kriterlerin incelenmesiyle en uygun maliyetle eniyi hizmetin verilmesi için bu teknikler incelenerek maliyet hesapları visual basicprogramlama dili ile hazırlanan görsel bir program ile maliyetleri hesaplanacaktır.Her bir erişim şebeke sistemlerinin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır, önemliolan etüt ve planlaması yapılacak olan bölgenin mevcut veya oluşabilecek ihtiyaçlaragöre seçilecek olan şebeke sisteminin dezavantajlarının en az olması ve maliyetininişletme açısından ekonomik olması gerekmektedir. Etüt ve planlaması yapılacakbölgenin bahsi geçen şebeke sistemlerinden uygun olanları hazırlanan programlabelirlenmesine müteakip projelendirmeye gidilmesi sistematik hale getirilereksonuçların kullanıcı tarafından değerlendirilmesi kolaylaştırılmış olup planlamayıhızlandırıp işletme kayıplarını aza indirgeyecektir. Bilhassa ülkemizin depremkuşağında olması ve doğal afetler sonucu zaman zaman birçok bölgedetelekomünikasyon şebekelerinde büyük yıkıma neden olmaktadır, böyle zamanda enhızlı karar mekanizmasıyla şebekeyi tekrar çalışır duruma getirmek için planlamaservisinde kullanılmak üzere görsel maliyet programı hazırlanmıştır.Hazırlanan programda kıyaslama yapılacak olan erişim şebeke sistemlerinin genelyapısı, avantajları ve dezavantajlarının incelenmesi yapılarak program kullanımıtanıtılacaktır.xiii
Özet (Çeviri)
Telecommunication networks is a system which enables communication between atelephone exchang switchboard central and a client in a network. In CommunicationNetworks copper-conductor cable, F/O cable, coaxiel cable, satellite and wirelesssystems are used as transmission mediums.When plannig a telecommunication system investment, it is important to definiteaccess network application and useful techniques in network installation. These tasksgo in success when plannings about their client categories, service demands,population, probable client predictions depend on population, response of increase attelephone -traffic and traffic - via internet, and in macro the geographiccharacteristics of region.Telecommunication network?s price changes about cost of access techniques whichlisted above. With analysing required critiques and choosing the most suitable costfor perferct service, we will inspect cost-price calculations using a visualprogramming language as visual basic.There are both advantages and disadvantagesof an access network. The crucial point is to hold disadvantages of network ,whichhas been chosen in a region for required tasks and probable actions, as small aspossible. Suitable network systems explained above for regions where would haveplanned and researched, will be definited by prepared programs and after that will befollowed by being systematic project as to make it easy for regarding by user and tomake faster the plannig process and so will minimize the loss of operations.Especially Turkey?s stating in an erthquake-boundary, after natural disastersometimes in many regions there would have very hazardous destroys intelecommunication networks. To safeguard all the system against this possibilitieswe will prepare a visual cost-price program which get back the network to aworkable position using decision making module, for planning - service usages.In this program we will inspect the general structure of compared access networksystems, its advantages and disadvantages and we?ll explain the using steps of theprogram.xiv