Kırmızı çamurdan demir ve aluminyumun sülfürik asit çözeltisindeki çözünme kinetiği
Dissolution kinetics of iron and aluminium from red mud in sulfuric acid solution
  1. Tez No: 181814
  2. Yazar: DEĞER UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLFEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
şBu çalı mada, Etibank Seydiş Aluminyum Tesisleri'nden temin edilen ve Bayerehirğ ıprosesi atı olan kı zı çamurdan demir ve aluminyumun sülfürik asitrmıçözeltisindeki çözünme kinetiğ incelenmiş Kalsinasyon sı ğ ıve süresi,i tir. caklı/sı oranıkarı rma hı , sülfürik asit konsantrasyonu ve çözündürme sı ğş ıkatı vı , tı zı caklışşı tı rmı çamurun 873 K'de 1 saat süre ileve süresi deneysel olarak çalılmı r. Kı zııkalsine edilmesinin ve 6 M sülfürik asit çözeltisi kullanı nı uygun olacağlmasınbulunmuş Sı ğ çözündürme üzerinde etkili olduğ gözlenmiş % 97,46ıtur. caklın u tir.Fe2O3 ve % 64,4 Al 2O3 çözünürlüklerine ulaş şr. Yapı ı tılmı lan kinetikdeğ erlendirmeler sonunda demir ve aluminyum çözünmesinin arayüzey kimyasalreaksiyon kontrollü çözünme olduğ bulunmuşve çözünme aktivasyon enerjileriuşFe2O3 için 61,42 kJ/mol ve Al2O3 için 7,39 kJ/mol olarak hesaplanmı r.tı
Özet (Çeviri)
In this work, the dissolution kinetics of iron and aluminium from red mud, a wastefrom Bayer Process and obtained from Seydiş ehir Aluminium Factory, wereinvestigated in sulfuric acid solution. Calcination temperature and time, solid/liquidratio, agitation rate, sulfuric acid concentration and dissolution temperature and timewere studied as experimental work. As the optimum condition, calcinationtemperature and time were choosen as 1 hour at 873 K, and sulfuric acidconcentration was 6 M. It was found that temperature was very effective in thedissolution and the maximum dissolutions were 97.46 % for Fe2O3 and 64.40 % forAl2O3. Moreover, it was found that the dissolutions were controlled by interfacechemical reaction and activation energies were 61.42 and 7.39 kJ/mole for Fe 2O3 andAl2O3, respectively.