Farklı modifikasyon işlemlerinin meşe palamudu tanelerinin yapısında meydana getirdiği değişimlerin spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Spectroscopic investigation of structural changes of different modification applications on valonea tannin
- Tez No: 169692
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET FARKLI MODİFİKASYON İŞLEMLERİNİN MEŞE PALAMUDU TANENLERİNİN YAPISINDA MEYDANA GETİRDİĞİ DEĞİŞİMLERİN SPEKTROSKOPİK YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ ÖZGÜNAY, Hasan Doktora Tezi, Deri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Özcan SARI Haziran 2005, 150 Sayfa Bu tezde; Salihli yöresinde yetişen Quercus macrolepis ithaburensis türündeki palamut meşesi ağaçlarından toplanan meyvelerin kadeh ve tırnaklarından laboratuar koşullarında toz formda tanen ekstraktlar elde edilmiş ve bu ekstraktlann moleküler yapılan MALDI-TOF tekniği ile araştırılmıştır. 4 farklı yöntemle modifiye edildikten sonra sprey kurutucuda tekrar toz forma dönüştürülmüş ve FT-IR yardımı ile modifikasyon işlemlerinin tanen yapısında ve fonksiyonel gruplarında meydana getirdiği değişimler ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu örneklerin kimyasal ve renk özellikleri ticari bir ürün olan valeks ile karşılaştırılmıştır. Tüm tanen örneklerinin tabaklayıcı etkileri, penetrasyon kabiliyetleri ve derilere kazandırdıkları renk ve dolgunluk özelliklerinin belirlenmesi amacıyla deneme materyali olarak kullanılan keçi derileri tabaklanmış ve derilerin kopma-uzama, yırtılma, yumuşaklık, çatlama- patlama gibi fiziksel özellikleri tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Meşe Palamudu, Ekstraksiyon, Tanen, Valeks, Spektrofotometri.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT SPECTROSCOPIC INVESTIGATION OF STRUCTURAL CHANGES OF DIFFERENT MODIFICATION APPLICATIONS ONVALONEA TANNIN ÖZGÜNAY, Hasan PhD in Leather Engineering Supervisor : Prof. Dr. Özcan SARI June 2005, 150 pages In this thesis, tannin extract was obtained under controlled conditions from acorn cups and beards of oak trees (Quercus macrolepis ithaburensis) growing up in Salihli region and its' molecular structure was investigated by MALDI-TOF technique. After application of four different type of modification method, tannin samples were spray dried and by using FT-IR technique the effects of modification methods on the structure and functional groups of the tannin was investigated. In addition chemical and color properties of the tannin samples were compared with the commercial tannin product. In order to determine tanning properties, penetration abilities of tannins and color and fullness properties that they brought to leather, all tannin samples were used in tanning of goat skins that were chosen as experiment material and physical properties such as tensile strength, elongation at break, split tear strength, softness and grain distension values of tanned leathers were determined. Keywords : Acorn cups of oak tree, Extraction, Tannin, Valonea, Spectroscopy