N-alkilleme ve yük transfer kompleks çalışmaları
N-alkylation and charge transfer complexes
  1. Tez No: 181819
  2. Yazar: FADİME BİLGEHAN ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Organik kökenli hetero atom ihtiva eden amin, amit ve türevleri; gübre, ilaç,deterjan, insektisit gibi bir çok alanda kullanım sahalarına sahiptir. Bu çalışmadahetero atom ihtiva eden ve yüksek delokalizasyona sahip olan aminlerinN-alkillenme reaksiyonları incelenmiştir.Denemler sonucunda N-(9-antrilmetil)N,N',N?-Tri(1-naftilmetil)melamin,iminodibenzil, N-(1-naftilmetil) iminodibenzil, N-(benzil)indol, N-(benzil)fenotiazinve N-(1-naftilmetil)fenotiazin bileşikleri sentezlendi ve yapıları NMRspektroskopisi ile aydınlatıldı.Sentezlenen bileşiklerden N,N',N?-Tri(1-naftilmetil)melamin ile DDQ ve TCNEarasında eloktron donor akseptör komplekslerinin oluşumu spektrofotometrik olarakincelendi. Kompleks stokiometrileri Job Metodu, komplekslerin denge sabitleriBenes-Hildebrand denklemi ve termodinamik sabitleri Van't Hoff denklemi ilehesaplandı.N,N',N?-Tri(1-naftilmetil)melamin-DDQ kompleksi 573 nm de maksimumabsorbsiyon verdi. Kompleksin denge sabiti 31,99 L mol-1, termodinamik sabitleri∆H:-1493 cal mol-1, ∆S:-8,58 cal mol-1 ve ∆G°: -4007,83 cal mol-1 dir. N,N',N?-Tri(1-naftilmetil)melamin-TCNE kompleksi 576 nm de maksimum absorbsiyonverdi. Kompleksin denge sabiti 7,89 L mol-1, termodinamik sabitleri ∆H:-1987 calmol-1, ∆S:-11,97 cal mol-1 ve ∆G°: -1206,51 cal mol-1 dir.
Özet (Çeviri)
Organic based amine, amide and its derivatives which contains heteroatom, can beused in many areas, like fertilization, medicine, detergent and insecticide. In thisstudy, N-alkylation reactions of amines which have high delocalization and containsheteroatom were investigated.N,N?,N?-Tri(1-napthylmethyl)melamine, N-(9-antrylmethyl)iminodibhenzyl, N-(1-napthylmethyl)iminodibenzyl, N-(benzyl)indole, N-(benzyl) phenothazine and N-(1-napthylmethyl)phenothazine were synthesized and their structures were analyzed byNMR spectrophotometer.Electron donor acceptor (EDA) complexes of N,N?,N?-Tri(1-napthylmethyl)melamine as electron donors with DDQ and TCNE as electron acceptors have beenexamined spectrophotomethrically. Stochiometries of the complexes weredetermined by Job?s Method. Equilibrium constants of the complexes werecalculated by Benes-Hildebrand equation. Thermodynamic constants of thecomplexes were calculated by Van?t Hoff equation.EDA complexes of N,N?,N?-Tri(1-napthylmethyl)melamine-DDQ gave amaximum absorption at 573 nm. Equilibrium constant of the complex is 31,99 Lmole-1, thermodynamic constants of the complex ∆H:-1493 cal moel-1, ∆S:-8,58 calmole-1 and ∆G°: -4007,83 cal mole-1. EDA complexes of N,N?,N?-Tri(1-naftilmetil)melamin-TCNE gave a maximum absorption at 576 nm. Equilibriumconstant of the complex is 7,89 L mole-1, thermodynamic constants of the complex∆H:-1987 cal mole-1, ∆S:-11,97 cal mole-1 and ∆G°: -1206,51 cal mole-1 dir.